more_horiz

Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego rozpoczął budowę niepodległego państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 16:00
- Rząd Jana Olszewskiego sformułował i rozpoczął realizację głównych celów tworzących niepodległą strukturę państwa polskiego - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Antoni Macierewicz. Były szef MON wymienił między innymi nawiązanie współpracy z NATO oraz USA, które nazwał "głównym kierunkiem politycznym" tego gabinetu.
Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego rozpoczął budowę niepodległego państwa polskiego
Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego rozpoczął budowę niepodległego państwa polskiegoFoto: W. Kusiński/PR

Późnym wieczorem 4 czerwca 1992 r. upadł rząd Jana Olszewskiego. Przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji polityków. O jego upadku zadecydowały również podziały w środowisku Solidarności.

O najważniejszych dokonaniach rządu Jana Olszewskiego opowiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Jak wskazał, rząd Jana Olszewskiego "był pierwszym rządem niepodległościowym, pierwszym rządem pochodzącym z wolnych wyborów, a więc i rzeczywistym reprezentantem narodu polskiego".

Dodał, że był to gabinet, który sformułował i rozpoczął realizację głównych celów tworzących niepodległą strukturę państwa polskiego. - Dlatego że wyeliminowanie agentury rosyjskiej było absolutnie niezbędnym elementem tworzenia rzeczywiście niepodległego państwa - podkreślił wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

Dokonania rządu Jana Olszewskiego

Gość audycji zwrócił także uwagę na to, że nawiązanie przez Polskę współpracy z Sojuszem Północnoatlantyckim także zostało zapoczątkowane i realizowane przez rząd Jana Olszewskiego. - Ten sojusz z NATO jest - jak widzimy - do tej pory fundamentem naszego bezpieczeństwa - zaznaczył.

Jak dodał, także sojusz strategiczny ze Stanami Zjednoczonymi był jednym z głównych kierunków politycznych gabinetu Jana Olszewskiego. 

Ponadto Antoni Macierewicz odniósł się do współpracy z Ukrainą. - Przypomnijmy, że w maju 1992 roku zawarto długofalowy układ porozumienia z Ukrainą. Było to początkiem tego, co do dziś realizuje rząd Zjednoczonej Prawicy - wskazał.

Były szef Ministerstwa Obrony Narodowej przypomniał także o działania w kierunku osiągnięcia suwerenności energetycznej, którą rząd Jana Olszewskiego realizował ze względu na zagrożenia, w jakich Polska znalazła się na początku 1992 roku.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
36:25 Macierewicz (online-audio-converter.com).mp3 Antoni Macierewicz: rząd Jana Olszewskiego rozpoczął budowę niepodległego państwa polskiego ("W otwarte karty"/Jedynka)

***

Tytuł audycji: "W otwarte karty"

Prowadziła: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg 

Gość: Antoni Macierewicz (wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, były szef Ministerstwa Obrony Narodowej)

Data emisji: 05.06.2022 

Godzina emisji: 15.10 

ng

Zobacz także

Zobacz także