more_horiz

Wakacyjne kontrole autokarów. Gajadhur: są sprawdzane również na prośbę rodziców

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 09:35
Inspektorzy drogowi rozpoczęli kontrole autokarów, którymi dzieci podróżują na wakacje. - Jeżeli zatrzymamy autokar i będzie to pojazd niesprawny technicznie, który zagraża bezpieczeństwu, zostanie on wycofany z ruchu. Przewoźnik będzie musiał zapewnić dzieciom bezpieczny środek transportu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego.
Alvin Gajadhur: autokary kontrolowane są również przed wyjazdem na prośbę rodziców, opiekunów wyjazdu czy dyrektorów szkół, którzy organizują na przykład kolonie
Alvin Gajadhur: autokary kontrolowane są również przed wyjazdem na prośbę rodziców, opiekunów wyjazdu czy dyrektorów szkół, którzy organizują na przykład kolonie Foto: Wojciech Kusiński/PR

ITD przeprowadza dziś kontrole autokarów m.in. w małopolskim Głogoczowie. - Na szczęście wszystkie autobusy mogły odjechać bezpieczne (…). W Głogoczowie wykorzystujemy bardzo nowoczesną mobilną stację kontroli. Dzięki niej można ze 100-proc. dokładnością sprawdzić stan techniczny pojazdu, w tym układ hamulcowy, kierowniczy, zawieszenie czy opony. Takie stacje służą do tego, żeby wycofywać z ruchu pojazdy, które są niesprawne technicznie - relacjonuje Alvin Gajadhur.

ITD na terenie całego kraju posiada sześć mobilnych stacji kontroli. - Wkrótce będzie kolejnych dwanaście. Każde województwo będzie miało taką jednostkę mobilną. Ona rozkłada się w ciągu kilku minut w dowolnym punkcie, potrzebna jest tylko przestrzeń. Jesteśmy jedyną służbą w Polsce, która posiada taki specjalistyczny sprzęt - dodaje gość Jedynki.

Kontrole przez całe wakacje

Alvin Gajadhur zapowiada, że inspektorzy będą kontrolowali autokary przez całe wakacje w kilkuset punktach na terenie całego kraju. - Autokary kontrolowane są również przed wyjazdem na prośbę rodziców, opiekunów wyjazdu czy dyrektorów szkół, którzy organizują na przykład kolonie. Wtedy autokary można sprawdzić przed samym wyruszeniem w trasę - wyjaśnia.

- Jeżeli jednak zatrzymamy autokar na punkcie w kraju i będzie to pojazd niesprawny technicznie, który zagraża bezpieczeństwu, to pojawią się problemy. Zostanie wycofany z ruchu, a przewoźnik będzie musiał zapewnić dzieciom bezpieczny środek transportu. To może wiązać się z oczekiwaniem nawet kilkugodzinnym - twierdzi Alvin Gajadhur.

Ekspert ma nadzieję, że w te wakacje nie będzie jednak dochodzić do takich sytuacji.

Jak było w czasie poprzednich wakacji?

Przed rokiem ITD sprawdziła 1768 autokarów przewożących dzieci. - W ponad 50 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne, ale takich pojazdów, które były w fatalnym stanie technicznym i już nie odjechały z punktu kontrolnego, było czternaście, czyli poniżej 1 proc. Zdarzały się wtedy przypadki niesprawnych układów hamulcowych, wycieków płynów eksploatacyjnych czy też opony były łyse - tłumaczy Alvin Gajadhur.

Inspektorzy sprawdzają również, czy kierowcy są trzeźwi oraz wypoczęci. - Dziennie kierowca w załodze jednoosobowej może prowadzić pojazd przez dziewięć godzin. Dwa razy w tygodniu ten czas może zostać wydłużony do dziesięciu godzin. Jeżeli jest to wyjazd krajowy, to jeden kierowca raczej wystarczy, natomiast jeśli jedziemy za granicę i nie ma noclegu w czasie podróży, to wtedy dobrze, żeby było dwóch kierowców - słyszymy.

Ponadto kierowcy muszą co 4,5 godziny robić 45-minutowe przerwy na odpoczynek.

Posłuchaj
07:06 Jedynka/Wolna sobota z Jedynką - 25.06.2022 Ruszyły wakacyjne kontrole autokarów. Gajadhur: są sprawdzane również na prośbę rodziców (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Prowadzili: Daniel Wydrych i Karolina Rożej

Gość: Alvin Gajadhur (główny inspektor transportu drogowego)

Data emisji: 25.06.2022 

Godzina emisji: 8.21

DS

Zobacz także

Zobacz także