more_horiz
Raport Białoruś

Łukaszenka chce wypracować ideę narodową. Metropolita cerkwi: kraj kwitnie!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 22:30
Aleksander Łukaszenka oświadczył , że nadszedł czas, by wypracować ideę narodową jednoczącą wszystkich obywateli. Mówił o tym na ceremonii wręczenia nagród prezydenta "O duchowe odrodzenie" oraz innych wyróżnień.
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka
Szef białoruskiego państwa Aleksander ŁukaszenkaFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

- Nadszedł czas, by określić, co stanie się jednoczącą wszystkich obywateli ideą białoruską, w którą uwierzą wszyscy - od naukowca po wieśniaka - oznajmił Aleksander Łukaszenka.

Wyraził przekonanie, że podstawą tej idei powinny być patriotyzm i gotowość chronienia swego dziedzictwa. - A te uczucia nie są przekazywane genetycznie. Trzeba je kształtować poprzez zainteresowanie historią i kulturą swego narodu - podkreślił.

Łukaszenka zaznaczył, że historia Białorusi nigdy nie była "piękną bajką". Zauważył, że kraj ten leży na skrzyżowaniu szlaków europejskich i azjatyckich, "przez które nie raz przetaczały się wojny i interwencje".

- Ale mimo tylu prób nikt nie zdołał ujarzmić tego mężnego narodu. Dzięki wierze i duchowej sile przodków Białoruś odradzała się z ruin jak Feniks z popiołów - oświadczył prezydent.

Jego zdaniem mocnym impulsem patriotycznym powinny być obchody 70. rocznicy wyzwolenia Białorusi i zwycięstwa w II wojnie światowej. Podkreślił jednak, że te wojenne wydarzenia nie wyczerpują historii kraju. Wspomniał w tym kontekście m.in. o księstwie połockim, o znanych postaciach białoruskiej kultury, takich jak pisarze Janka Kupała czy Jakub Kołas, o "technologicznym i kulturowym przełomie" ”z czasów sowieckich” oraz o "wytężonych wysiłkach na rzecz stworzenia suwerennego państwa białoruskiego".
- Nie powinniśmy odżegnywać się od pozytywnych elementów tego dziedzictwa, aby umocniło ono duchową płaszczyznę państwa - zaznaczył.

Dodał, że los białoruskiego narodu zawsze kształtował się między dwoma geopolitycznymi biegunami - Wschodem i Zachodem, a w kulturze białoruskiej widoczne są zarówno wpływy rosyjskie, jak i zachodnioeuropejskie czy azjatyckie. - Ale przy tym zawsze utrzymywaliśmy swoją tożsamość(…). W świecie znają nas jako Białorusinów, a to wiele znaczy - oznajmił.

Metropolita cerkwi: ”kraj kwitnie i trwa odrodzenie Białorusi"

Na ceremonii wręczenia nagród był obecny także nowy zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł, który ocenił, że Białoruś rozkwita dzięki właściwej polityce. - To, że trwa odrodzenie Białorusi i kraj kwitnie, wcale nie dziwi, bo słusznie postawiono akcent na ewangeliczne wartości duchowe - powiedział i zwrócił się do Łukaszenki: "Pan sam tak żyje i pracuje, a patrząc na pana naród bierze przykład".

Nowy metropolita prawosławny Białorusi: nigdy nie mieszkał w tym kraju >>>

Wcześniej podczas uroczystości Łukaszenka zapewnił, że dla Białorusi jest bardzo ważne, iż zwierzchnikiem Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej został "człowiek mądry i doświadczony, bywały w świecie".

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem