more_horiz
Raport Białoruś

Aleksander Łukaszenka odnaczył szefa MSZ Uładzimira Makieja

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 22:00
Aleksander Łukaszenka wręczył najważniejsze białoruskie odznaczenie Order Ojczyzny trzeciego stopnia szefowi dyplomacji. 
Audio
Uładzimir Makiej w 2018 roku
Uładzimir Makiej w 2018 roku Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Minister Uładzimir Makiej uchodzi za inicjatora ocieplenia relacji Białorusi z Zachodem. Jest krytykowany przez część rosyjskich mediów za prowadzenie zbyt prozachodniej polityki.

Z drugiej strony w niezależnej opozycji są głosy, że Makiej de facto "pudruje" działania reżimu Łukaszenki, jego działania są wizerunkowe i nie mają żadnego realnego znaczenia, jego gesty mają doprowadzić do uzyskania środków pieniężnych od Zachodu.

Łukaszenka oświadczył, że obecny i przyszły rok to dla Białorusi czas niełatwy. Jego zdaniem będzie on sprawdzianem czy Białorusini są godni niezależności. - I my powinniśmy być gotowi odpowiedzieć na to pytanie. Jestem absolutnie przekonany, że my znajdziemy godną odpowiedź na to pytanie - powiedział Łukaszenka.

Zdaniem ekspertów nawiązał w ten sposób do trudnych ostatnio relacji z Rosją. Moskwa uzależniła udzielanie wsparcia finansowego od pogłębienia integracji. Wielu polityków opozycyjnych odczytuje to jako próbę wchłonięcia Białorusi przez Rosję.

IAR/PolskieRadio24.pl./agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: Rosja odrzuciła propozycje Białorusi w sprawie rekompensat za straty Mińska

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 06:50
Łukaszenka na naradzie rządowej w poniedziałek powiedział, że Rosja wcześniej obiecała kompensować Białorusi straty, wynikające z manewru podatkowego. Jednak Moskwa nie zgodziła się na wszystkie propozycje Mińska w tej sprawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miliony Rosjan i tysiące szkół z WC na dworze. "Kraj się rozpada"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 22:00
3200 szkół w Rosji nie ma cywilizowanych toalet w budynkach. Także około 35 milionów Rosjan chodzi do WC na zewnątrz domu, miliony nie mają ogrzewania – piszą rosyjskie media. Jeden z blogerów wskazuje na dezintegrację Rosji, w którym poza Moskwą i okolicami – zieje pustką i brakiem cywilizacji. Zaniedbane i biedne połacie kraju nazwał "czwartą Rosją".
rozwiń zwiń