X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Białoruś: rozpoczęło się zgłaszanie kandydatów w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:00
Na Białorusi rozpoczął się w niedzielę etap zgłaszania kandydatów w wyborach parlamentarnych, które odbędą się w listopadzie. Zgłaszać kandydatów do niższej izby parlamentu, Izby Reprezentantów, można do 7 października.
Mińsk, pomnik Lenina przed siedzibą rządu i parlamentu
Mińsk, pomnik Lenina przed siedzibą rządu i parlamentuFoto: pixabay.com

Zarejestrowane partie polityczne mogą zgłosić po jednym kandydacie na okręg wyborczy. Oprócz nich prawo wysuwania kandydatów mają kolektywy pracownicze, które o swym wyborze decydują w czasie specjalnych zebrań (konferencji) – przypomina portal Naviny.by.

Możliwe jest również wystawienie kandydata poprzez zbieranie podpisów w okręgu wyborczym; w takim przypadku konieczne jest uzyskanie poparcia co najmniej tysiąca osób.

białoruś parlament rząd free 1200.jpg
DZIAŁACZ: NA BIAŁORUSI NIE MA WYBORÓW - TO PROBLEM NUMER JEDEN

Możliwe organizowanie pikiet - ograniczono jednak możliwości

Od niedzieli możliwe jest organizowanie pikiet poparcia dla kandydatów, w czasie których zbierane są podpisy. W Mińsku można to robić w określonych miejscach, ale z działalności agitacyjnej wyłączono największe place, okolice budynków administracyjnych, środki transportu, dworce i metro.

Daty wyborów

Wybory do niższej izby parlamentu Białorusi – Izby Reprezentantów - odbędą się 17 listopada. Wcześniej – 7 listopada - wybierani będą, ale nie w wyborach bezpośrednich, lecz przez władze lokalne i prezydenta, przedstawiciele izby wyższej – Rady Republiki. Wybory będą się odbywać w 110 okręgach wyborczych.

W wyborach parlamentarnych w 2016 roku do Izby Reprezentantów dostały się dwie posłanki opozycji: działaczka na rzecz języka białoruskiego Alena Anisim i Hanna Kanapacka ze Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

Kadencja parlamentu Białorusi trwa cztery lata. Białoruskie prawo nie przewiduje preferencji wyborczych dla mniejszości narodowych.

Organem władzy ustawodawczej na Białorusi jest dwuizbowy parlament Zgromadzenie Narodowe, z czteroletnią kadencją. 

W skład wyższej izby - Rady Republiki - wchodzi 64 członków: 56 wybieranych przez obwodowe komitety wykonawcze i ośmiu mianowanych przez prezydenta.

CZYTAJ TEŻ: WYBORY PREZYDENCKIE NA BIAŁORUSI MOŻLIWE 30 SIERPNIA 2020 ROKU >>>

Z kolei niższa Izba Reprezentantów liczy 110 deputowanych wybieranych w wyborach powszechnych w okręgach jednomandatowych.

PAP/ agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa zwolniony ze stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 01:00
Aleksander Łukaszenka zwolnił Andreja Uciuryna (Andrieja Wtiurina) z funkcji wicesekretarza Rady Bezpieczeństwa za "dyskredytację stopnia wojskowego". Według przecieków, Uciuryn, były szef Służby Ochrony Prezydenta, miał zostać zatrzymany za przyjęcie łapówki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory na Białorusi. Możliwe daty parlamentarnych to 7 i 17 listopada. Wybory prezydenckie w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 19:30
Na 7 listopada zaproponowała szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi Lidzija Jarmoszyna przeprowadzenie wyborów do Rady Republiki, wyższej izby białoruskiego parlamentu. 17 listopada miałyby odbyć się wybory do Izby Reprezentantów. Aleksander Łukaszenka powtórzył, że wybory prezydenckie mogą się odbyć w przyszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wybory prezydenckie mogą się odbyć 30 sierpnia 2020 roku. Taką datę proponuje CKW

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:30
Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna powiedziała, że wybory prezydenckie na Białorusi mogą mieć miejsce 30 sierpnia 2020 roku. Taką możliwość przedstawiłą w niedzielę w telewizji ONT. 30 sierpnia uznawano za dzień urodzin Łukaszenki, do czasu aż stwierdził on w jednym z wywiadów w 2010 roku, że tak naprawdę urodził się 31 sierpnia.
rozwiń zwiń