X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Białoruś: krytyka organizacji wyborów parlamentarnych. Chodzi o komisje wyborcze i rejestrację kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:45
Białoruscy obrońcy praw człowieka krytykują organizację wyborów parlamentarnych, które odbędą się w przyszłym miesiącu. Ich zdaniem w komisjach wyborczych jest niewielu przedstawicieli środowisk niezależnych, a procedura rejestracji kandydatów była nieprzejrzysta.
Audio
  • Wybory parlamentarne na Białorusi: w komisjach wyborczych nie ma opozycji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Mińsk, pomnik Lenina przed siedzibą rządu i parlamentu
Mińsk, pomnik Lenina przed siedzibą rządu i parlamentuFoto: pixabay.com

Działacze praw człowieka, oceniając dotychczasowy przebieg kampanii wyborczej, wskazali na w miarę pozytywny jej początek - na etapie zgłaszania kandydatów, a także zbierania podpisów poparcia.

Jednak potem - jak mówią- okazało się, że przedstawiciele organizacji prorządowych stanowią ponad 93 procent składu terytorialnych komisji wyborczych.

Niedopuszczeni do wyborów

Obrońcy praw człowieka zwracają również uwagę na brak przejrzystości procedur stosowanych podczas rejestracji kandydatów na deputowanych. W efekcie niektórzy znani politycy opozycyjni nie zostali dopuszczeni do wyborów.

białoruś parlament rząd free 1200.jpg
DZIAŁACZ: NA BIAŁORUSI NIE MA WYBORÓW - TO PROBLEM NUMER JEDEN

CZYTAJ TEŻ: WYBORY PREZYDENCKIE NA BIAŁORUSI MOŻLIWE 30 SIERPNIA 2020 ROKU >>>

Unia Europejska obserwuje przygotowania do białoruskich wyborów i apeluje o przestrzeganie praw człowieka oraz podstawowych swobód w trakcie kampanii wyborczej.

Opozycyjne posłanki bez rejestracji na listopadowe wybory

Dwie posłanki, które jako jedyne reprezentują opozycję w obecnym składzie białoruskiego parlamentu, Alena Anisim i Hanna Kanapacka, nie zostały zarejestrowane jako kandydatki w wyborach parlamentarnych organizowanych 17 listopada.

"Nie zostałam zarejestrowana jako kandydatka na posła” – powiedziała Kanapacka portalowi TUT.by w czwartek.
Jak oceniła, przyczynił się do tego jej konflikt z własnym ugrupowaniem - Zjednoczoną Partią Obywatelską (AHP). Władze AHP odmówiły wpisania jej na wyborczą listę partyjną, w efekcie czego Kanapacka zawiesiła członkostwo w partii i próbowała zdobyć prawo do kandydowania, zbierając podpisy wyborców. "Nie miałam wątpliwości, że władze wykorzystają ten atut przeciwko mnie” – oceniła Kanapacka.

Z kolei gazeta internetowa „Nasza Niwa” poinformowała, że na listach wyborczych nie zarejestrowano drugiej niezależnej posłanki – Aleny Anisim.

W 2016 r. ich wejście do parlamentu uznano za swojego rodzaju rewolucję, ze względu na to, że były jedynymi niezależnymi i kojarzonymi z opozycją osobami w białoruskim zgromadzeniu narodowym.

Deputowane Alona Anisim i Hanna Kanapacka twierdzą, że komisje nie zarejestrowały ich kandydatur, gdyż dopatrzyły się nieprawidłowości na listach poparcia . Ich zdaniem, to był tylko formalny powód, aby nie dopuścić ich do ponownego startu w wyborach. Alona Anisim zapowiedziała, że złoży odwołanie, ale nie wierzy, że zostanie kandydatką.

Media informują, że nie zarejestrowano także kandydatury lidera opozycyjnego Ruchu "O Wolność" Juryja Hubarewicza i znanej dziennikarki Iryny Chalip. Niezależni białoruscy komentatorzy oceniają, że władze chcą podobnych wyborów jak w latach ubiegłych. Przedstawiciele opozycji nie tylko będą niemal niewidoczni na listach do głosowania, ale również w komisjach wyborczych, które liczą głosy.

Komentator Arciom Szrajbman ocenił w czwartek, że niezarejestrowanie opozycjonistek to albo „koniec gry w demokratyzację”, albo „władze nie chcą nikomu z opozycji dać mniejszej czy większej rozpoznawalności”.
„A to znaczy, że ludzi z opozycyjnej kwoty trzeba regularnie wymieniać na nowych rozpoznawalnych polityków” – wskazał Szrajbman.

Wcześniej informowano o tym, że rejestracji odmówiono także innemu opozycjoniście, liderowi Ruchu O Wolność Juryjowi Hubarewiczowi.

***

Wybory deputowanych do niższej izby białoruskiego parlamentu, 110-osobowej Izby Reprezentantów, odbędą się 17 listopada. Izba wyższa, 64-osobowa Rada Republiki, będzie formowana 7 listopada - 56 jej członków wybierają władze obwodowe (wojewódzkie), a ośmiu mianuje prezydent.

IAR/ PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: wybory prezydenckie mogą się odbyć 30 sierpnia 2020 roku. Taką datę proponuje CKW

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:30
Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna powiedziała, że wybory prezydenckie na Białorusi mogą mieć miejsce 30 sierpnia 2020 roku. Taką możliwość przedstawiłą w niedzielę w telewizji ONT. 30 sierpnia uznawano za dzień urodzin Łukaszenki, do czasu aż stwierdził on w jednym z wywiadów w 2010 roku, że tak naprawdę urodził się 31 sierpnia.
rozwiń zwiń