X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Białoruś i UE podpisały umowę o readmisji i uproszczeniu wydawania wiz

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 16:09
Białoruś i Unia Europejska podpisały w Brukseli porozumienie o readmisji i ułatwieniach wydawania wiz. Dzięki temu Białorusini za kilka miesięcy będą płacić mniej za wizy Schengen.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

CZYTAJ TAKŻE
demonstracja w mińsku 7 grudnia 2019
Uczestnicy protestów przeciw integracji z Rosją wzywani na milicję

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowy Putina i Łukaszenki w Petersburgu. Porozumiano się co do 28 obszarów integracji >>>

Podpisane porozumienie wejdzie w życie prawdopodobnie w czerwcu tego roku, gdy zostanie ratyfikowane przez parlamenty. Wtedy Białorusini za wizę będą płacili 35 euro. Obecnie wiza kosztuje 60 euro, a od 2 lutego ma zdrożeć do 80 euro.

Białorusini chętnie jeżdżą do krajów Unii Europejskiej. W 2018 roku wydano im prawie 700 tys. wiz Schengen. Z tego 83 procent to wizy uprawniające do wielokrotnego przekraczania granicy.

Około połowy wiz Schengen dla Białorusinów wydają polskie konsulaty w tym kraju. Białoruś znajduje się w grupie państw, które otrzymują najwięcej wiz Schengen i mają najmniejszą liczbę odmów ich wydania.

"Znaczący krok naprzód"

Jak podała KE, umowy stanowią ważny krok w stosunkach między UE a Białorusią i otwierają drogę dla lepszej mobilności obywateli, przyczyniając się do zacieśnienia więzi między UE i jej sąsiadami z Partnerstwa Wschodniego.

Umowy podpisali w Brukseli komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, Davor Bożinović - wicepremier i minister spraw wewnętrznych Chorwacji, która sprawuje prezydencję w UE, oraz minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.

- Te umowy stanowią znaczący krok naprzód w naszej współpracy. Poprawią one mobilność naszych obywateli w dobrze zarządzanym i bezpiecznym otoczeniu oraz pomogą w budowaniu bliższych związków między Unią Europejską a Białorusią. Od strony europejskiej będziemy teraz szybko postępować z procedurami ratyfikacyjnymi, aby obywatele mogli jak najszybciej odczuć korzyści - powiedziała komisarz Johansson.

Co wnoszą podpisane umowy?

Umowa o ułatwieniach wizowych uprości uzyskanie wiz krótkoterminowych na wjazd do Unii Europejskiej przez obywateli Białorusi. Po wejściu w życie opłata wizowa zostanie obniżona do 35 euro.

Ponadto termin, w którym konsulaty podejmą decyzję w sprawie wniosku wizowego, zostanie skrócony.

Kilka kategorii podróżnych, w tym dziennikarze, studenci i członkowie oficjalnych delegacji, będzie mogło otrzymywać wizy wielokrotnego wjazdu o coraz dłuższym okresie ważności, przy konieczności przedstawienia mniejszej liczby dokumentów potwierdzających cel podróży.

Białoruś jednostronnie wprowadziła środki ułatwiające krótkoterminowe podróże bezwizowe dla obywateli UE przybywających do Mińska.

Głównym celem umowy o readmisji między UE a Białorusią jest ustanowienie, na zasadzie wzajemności, procedur bezpiecznego i uporządkowanego powrotu osób przebywających nielegalnie w UE lub na Białorusi, z pełnym poszanowaniem ich praw wynikających z prawa międzynarodowego.

W kolejnym kroku umowy zostaną przedłożone Parlamentowi Europejskiemu, który będzie musiał wyrazić na nie zgodę. Rada UE (kraje) będzie wówczas mogła formalnie zatwierdzić poprzez ratyfikację obie umowy. Procedura ratyfikacyjna jest również wymagana po stronie białoruskiej. Umowy mogą wejść w życie w czerwcu 2020 r.

IAR/PAP/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś powiększy strefy bezwizowe wokół Grodna i Brześcia

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:53
Białoruś powiększy strefy bezwizowe w obwodach brzeskim i grodzieńskim, położonych przy granicy z Polską. Przewiduje to dekret podpisany przez Aleksandra Łukaszenkę. Szczegóły na razie nie są znane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w Soczi fiasko rozmów Łukaszenka-Putin, ale targi ws. Białorusi będą kontynuowane

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:00
- Rozmowy w Soczi zakończyły się fiaskiem, ale targi na temat pogłębionej integracji będą się ciągnąć dalej – ocenił po sobotnich rozmowach prezydentów Białorusi i Rosji w Soczi analityk Alaksandr Kłaskouski. - Moskwa nie zamierza obsypywać białoruskiego partnera ustępstwami, a raczej odkrawać kawałek po kawałku tort w miarę wypełnienia kart drogowych (integracji) – napisał Alaksandr Kłaskouski na łamach portalu Naviny.by.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Rosja chce ograniczyć suwerenność Białorusi do minimum

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 21:00
- Integracja, którą proponuje Rosja to ograniczenie suwerenności państwa białoruskiego do minimum. Sprawy bezpieczeństwa i obronności Białorusi są już decydowane w Rosji - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). W programie "Spojrzenie na Wschód" wziął również udział Piotr Stępiński (BiznesAlert.pl).
rozwiń zwiń