X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Pompeo w Mińsku. B. wiceszef MSZ Białorusi: ważna zmiana w polityce USA, wcześniej Amerykanie odwiedzali tylko Rosję

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 11:00
- Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Mińsku wskazał na znaczenie niezależności, suwerenności Białorusi. To niezwykle istotne. Dał w ten sposób sygnał Kremlowi, że USA są zaniepokojone sytuacją Białorusi. Wskazał też na zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w kwestię praw człowieka – podkreślił były wiceszef MSZ Białorusi, opozycjonista Andrej Sannikau, mówiąc o wizycie sekretarza stanu w Mińsku.
Mike Pompeo (L) i minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej
Mike Pompeo (L) i minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir MakiejFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

białoruś wojsko free 1200.jpg
W tym roku decyzja w sprawie dwóch obiektów wojskowych Rosji na Białorusi

- To bardzo ważna wizyta. Stany Zjednoczone ostatnio były nieobecne w tym regionie, odwiedzały Rosję, ale nigdy nie było wizyt w części krajów byłego ZSRR, w tym Białorusi  – zauważa były wiceszef MSZ Białorusi, opozycjonista Andrej Sannikau, komentując wizytę sekretarza stanu Mike’a Pompeo w Mińsku. 

Mike Pompeo podczas swej podróży odwiedził Ukrainę, Białoruś, Kazachstan i Uzbekistan. Nie jedzie natomiast do Moskwy.

”100 procent potrzebnej ropy”: to nie jest poważna oferta

Jak ocenił jednak Andrej Sannikau, szeroko komentowana, przedstawiona na konferencji prasowej w Mińsku deklaracja Mike’a Pompeo w kwestii gotowości dostaw z USA 100 procent zapotrzebowania ropy naftowej po konkurencyjnej cenie, nie powinna być obecnie traktowana jako poważna propozycja – po pierwsze dlatego, że celem Łukaszenki nie jest zabezpieczenie jakichkolwiek dostaw ropy, ale tanich, po to by możliwe było sprzedawanie jej po przetworzeniu drożej na Zachód, tak jak to było do tej pory.  Jak podkreślił polityk, Pompeo mówił o konkurencyjnych cenach, co oznacza, że ropa może być tańsza niż na rynku, ale nie tańsza niż ropa po cenie specjalnej, jaką Łukaszence oferuje Kreml, dlatego Łukaszenka będzie starał się otrzymać tanią ropę od Rosji.


ku12.jpg
Analityk: Rosja chce przywiązać Białoruś na stałe, by nie stracić jej jak Ukrainy. Szereg specraportów o tym jest na biurku Putina

USA gotowe dostarczać Białorusi 100 procent potrzebnej jej ropy >>>

Rosja na razie nie podpisała z Białorusią umowy o dostawach – to element presji dotyczącej pogłębiania integracji.

Jak prognozuje jednak Andrej Sannikau, Łukaszenka ostatecznie otrzyma dostawy ropy z Rosji, ale za cenę pewnych koncesji -  mieliśmy już do czynienia z taką polityką Kremla – wzmacniania presji na Mińsk, a potem jej zmniejszania. Pytanie, co będzie musiał tym razem oddać Moskwie w zamian: czy zakłady produkujące podwozia pod wyrzutnie rosyjskie, czy nawóz potasowy, czy co innego – zastanawia się nasz rozmówca.

”Zapomnijcie o Łukaszence. Ważne jest to, co zrobił Waszyngton”

Rosja wywiera w ostatnim czasie wyjątkowo silną presję na Mińsk, co było widać choćby po naciskach w kwestii przyjmowania map drogowych w kwestii integracji. Łukaszenka, co widać po jego wypowiedziach,  jest wyraźnie zdenerwowany, mówi, że nie chce być ostatnim prezydentem suwerennego państwa, co sugeruje, że ze strony Kremla są naciski, żeby nie było już suwerennego państwa albo też by nie był już prezydentem. Coś zepsuło się w relacjach Mińska i Moskwy – wygląda na to Rosja naciska na Łukaszenkę bardziej niż jest w stanie to znieść. Czy zatem polityka Łukaszenki może się w tej sytuacji zmienić?

- Zapomnijmy w tym kontekście o Aleksandrze Łukaszence. Problem w tym, że Łukaszenka nie jest w stanie bronić niezależności Białorusi i sam przedstawia zagrożenie dla niezależności. Niezależność potrzebna mu jest, by mógł zachować władzę. A to właśnie Łukaszenka stworzył model, na podstawie którego Rosja chce inkorporować Białoruś.  Sam stworzył tę tragiczną sytuację i co ważne – tak naprawdę nie szuka z niej wyjścia. Ciągle mówi, że nie będzie reform, modernizacji, to oznacza, ze nie jest w stanie rzeczywiście bronić niezależności Białorusi– mówi Andrej Sannikau. - Dlatego dobrze, że USA podkreśliły wagę suwerenności Białorusi, a wcześniej przypomniały o znaczeniu memorandum budapeszteńskiego. Dobrze, że USA  wskazały, że integralność Białorusi jest ważna – dodaje.

- Wizyta Pompeo w Mińsku to też sygnał dla Rosji, że nie będzie akceptowała planów Kremla – jeśli Moskwa je będzie dalej forsowała – chodzi o plany ograniczenia niezależności Białorusi – uważa  nasz rozmówca.

Bez kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Zdaniem Sannikaua Łukaszenka być może prosił USA o pomoc w uzyskaniu kredytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) – jednak z racji braku wysiłków modernizacyjnych zapewne go nie dostanie. Były wiceszef MSZ powiedział, że Aleksander Łukaszenka przez lata oszukiwał Zachód, pobierał tanią ropę z Moskwy i zamierza dalej postępować w ten sposób.

Zdaniem dysydenta, Aleksander Łukaszenka nie chce niczego zmieniać na Białorusi, a cieszy się z wizyty Pompeo tylko dlatego, że może wykorzystać ją w rozgrywkach z Putinem.-  Łukaszenka może tylko sprawić, że sytuacja będzie groźniejsza. Boi się też Białorusinów – wie, że przez wielu jest nienawidzony – boi się protestów, a chce rządzić kolejną kadencję – przypomniał Andrej Sannikau.

Co dalej?

W 2020 roku odbędą się kolejne wybory prezydenckie na Białorusi.

Łukaszenka zamierza rządzić siódmą już kadencję, niczego nie zmieniając, to może doprowadzić kraj do kryzysu – prognozuje Andrej Sannikau.

Jego zdaniem Łukaszenka liczy na to, że ostatecznie dojdzie do porozumienia z Rosją w kwestii ropy i potem wszystko może być prawie jak dawniej. Wydaje mu się, że wystarczy zażegnać ten kryzys, a potem jakoś wszystko się ułoży.

Jednak zdaniem Andreja Sannikaua Rosja nie zmniejszy presji na Białoruś, choć na pewien krótki czas, w obliczu zmian konstytucyjnych w Rosji i przetasowań władz, naciski integracyjne na Białoruś zejdą na dalszy plan, Moskwa zrobi pewną pauzę taktyczną, bo priorytetem będzie uporządkowanie spraw wewnątrz kraju. - Kreml będzie potem postępował bardziej ewolucyjną ścieżką – ocenił nasz rozmówca.

Zmiany w Rosji

Co zaś oznaczają zmiany w Rosji, które dają Łukaszence chwilę wytchnienia? - - Pewne przetasowania w Rosji były spodziewane – mówi Andrej Sannikau. - Oczekiwałem, że Putin wprowadzi zmiany wcześniej niż przed 2024 rokiem. Jest znany z budowy skomplikowanych planów i wprowadzania ich krok po kroku - dodał.

W ocenie byłego wiceszefa MSZ Białorusi, to co się dzieje, jest groźne dla sąsiadów Rosji, ale i dla Polski, dla Zachodu. Rosja zmierza w kierunku totalitarnym – mówi były wiceszef MSZ Białorusi. Jego zdaniem Dmitrij Miedwiediew nie został odsunięty za karę, ale dlatego że Putin potrzebował na miejscu premiera kogoś, kto nada poważniejszy wydźwięk nowym planom. Z Miedwiediewa zaś w Rosji  ludzie się wyśmiewają – zaznacza.

Jak dodał Sannikau, jeśli  patrzeć w przeszłość, Moskwa zawsze teoretycznie przygotowuje wszystkie ruchy, które potem wykonuje. - Pamiętamy tzw. monachijską mowę Putina  (o tym, że rozpad ZSRR był geopolityczną katastrofą) i pamiętamy, co się potem stało. Obecnie Kreml chce przepisać historię II wojny światowej – Putin niedługo ma opublikować artykuł. A na Kremlu przepisują historię tak, by poszerzyć podziały w Europie. Do tego Polska jest głównym  celem ataków Rosji – powiedział Andrej Sannikau. Jak mówił, konferencja w Yad Vashem, organizowana przez oligarchę bliskiego Kremlowi, Moshe Kantora, pomogła skierować uwagę świata na Putina. – Prezydent Andrzej Duda miał absolutną rację, że nie pojechał do Jerozolimy – dodał.

- Jednak inni pojechali, a Izrael zachowywał się tak, jak by nie wiedziano tam, kim jest Putin – zaznaczył.

W ocenie białoruskiego dysydenta, Rosja bardzo cieszy się z brexitu, i z pewnością ma zamiar kontynuować swoje działania w Europie, by spowodować jeszcze większe podziały. Rosja będzie też wywierać presję na Białoruś, Ukrainę, ale też na inne państwa, na państwa bałtyckie, na Polskę.

- Kto wie, co teraz planują w zakresie planów wojennych. Rosyjscy generałowie są znani z tego, że nie przestają planować – zauważył Andrej Sannikau.

- Widzimy agresję Rosji na Ukrainie, ingerencję w Syrii, Wenezueli, w Libii. Rosja przez ostatnie dziesiątki lat wzmacniała stale swoją armię. Nie ma żadnego przykładu pozytywnego wpływu Rosji na świat – tylko same negatywne – mówił wiceszef MSZ.

Są i inne niepokojące wydarzenia. Jak przypomina Andrej Sannikau, pisarz Zachar Prilepin, który walczył w Donbasie po stronie prorosyjskich separatystów i jest w grupie doradczej ds. tworzenia konstytucji tworzy nową partię ”O prawdę”. - Wzmacniają się grupy nacjonalistyczne – które obecnie są groźne, bo mają wsparcie rządzących elit, to wszystko wskazuje na kierunek, w którym pójdzie Rosja za Putina  - zauważył nasz rozmówca.

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Pompeo na Ukrainie, na Białorusi, w Kazachstanie i Uzbekistanie >>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka: komórkę przynosi mi adiutant, jeśli ktoś dzwoni, a to się dzieje rzadko

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:00
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział w piątek, że jeśli ktoś do niego dzwoni na komórkę, a dzieje się to rzadko,, to przynosi mu ją adiutant. Podkreślił, że nie korzysta z telefonu komórkowego i "gadżetów" ze względu na bezpieczeństwo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukaszenka: nie chcę być ostatnim prezydentem , są alternatywne drogi dostawy ropy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 09:00
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oświadczył w piątek, że nie chce być ostatnim szefem tego państwa. Zarzucił przy tym Rosji wywieranie nacisku na jego kraj i poinformował o prowadzeniu rozmów na temat alternatywnych dostaw ropy. Według niego istnieje kilka możliwości alternatywnych dostaw ropy na Białoruś, w tym z Polski.
rozwiń zwiń