more_horiz
Raport Białoruś

Przestały przychodzić listy od Andrzeja Poczobuta. Żona działacza jest zaniepokojona warunkami w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:47
Andrzej Poczobut, jeden z czworga aresztowanych przedstawicieli władz Związku Polaków na Białorusi (ZPB), został przeniesiony do aresztu śledczego w Żodzino pod Mińskiem – poinformował portal Znadniemna.pl, powołując się na Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.
Andrzej Poczobut
Andrzej PoczobutFoto: Krystian Maj/FORUM
forum tut.by media białoruś 1200.png
Represje na Białorusi. Funkcjonariusze weszli do redakcji największego niezależnego portalu

Zatrzymany w marcu Poczobut przebywał ostatnio w stołecznym areszcie śledczym Waładarka; od nazwy ulicy Waładarskaha.

Według nieoficjalnych informacji, które dotarły wieczorem do ZPB, przeniesienie zastosowano także wobec trzech innych liderów polskiej mniejszości oskarżonych w "sprawie Polaków": prezes ZPB Andżeliki Borys, prezes oddziału ZPB w Lidzie Iriny Biernackiej, prezes oddziału ZPB w Wołkowysku Marii Tiszkowskiej.

Posłuchaj
00:56 Relacja Włodzimierza Paca (IAR).mp3 Poczobut.mp3 Andrzeja Poczobuta przeniesiono do innego więzienia. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)

 

Portal pisze, powołując się na rodziny aresztowanych Polaków, że w "ostatnich tygodniach przestały one otrzymywać korespondencję od swoich bliskich".

Żona Andrzeja Poczobuta, Oksana, napisała we wtorek na Facebooku, że "przestały przychodzić listy". - Wcześniej przychodziły codziennie, dość szybko, ok. 5-7 dni i nagle, skończyło się. Ostatni list, który dotarł, jest jeszcze z kwietnia – napisała żona Poczobuta.

- To, przez co teraz przechodzę, jest także dla was. Wierz w to, co robię i jak się zachowuję. Inaczej się nie da. Rozumiem, że nie jest łatwo. Ale jeśli jest trudno, to jeszcze nie powód, by jęczeć, kombinować, targować się – napisał w liście Poczobut.

"Zaczęła się presja i warunki będą się pogarszać"

Oksana Poczobut jest zaniepokojona warunkami, w których przebywa jej mąż. "Z listów zrozumiałam, że te warunki już wcześniej były dalekie od idealnych. Nie przekazano mu kodeksów, potrzebnych do przygotowania się do procesu. Nie przepuszczają jego listów po polsku dla syna. Na moje prośby o widzenie śledczy systematycznie odmawia" – pisze Oksana Poczobut, dochodząc do wniosku, że "zaczęła się presja i warunki będą się pogarszać".

W związku ze sprawą karną o rzekome "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitację nazizmu" zarzuty karne ma czworo przedstawicieli władz ZPB, w tym Andżelika Borys i Andrzej Poczobut. Cała czwórka została zatrzymana w marcu i od tamtego czasu przebywa w areszcie. Działaczom grozi od pięciu do 12 lat więzienia.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także znajdującej się  w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne.

Represje wobec polskiej mniejszości i niezależnych środowisk

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i opieka nad miejscami pamięci.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, innych państw, a także UE.

Białoruscy obrońcy praw człowieka uznali piątkę Polaków za więźniów politycznych. Ogółem ich liczba wynosi obecnie w kraju 377.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell oświadczył w ubiegłym tygodniu, że UE przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec Białorusi, który jest związany m.in. z represjami wobec mieszkających tam Polaków.

PAP/IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem