more_horiz
Raport Białoruś

Portal ZPB: Andżelika Borys przetrzymywana w bardzo złych warunkach. "W celi 16 osób, brak miejsca do spania"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:36
- Z naszych źródeł, których nie możemy ujawnić ze względu na ich bezpieczeństwo, otrzymaliśmy bardzo niepokojącą wiadomość dotyczącą Andżeliki Borys - podaje portal Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl. Portal podaje, że działaczka jest przetrzymywana w przepełnionej celi, gdzie nawet nie ma miejsca do spania.
Andżelika Borys w 2019 roku
Andżelika Borys w 2019 rokuFoto: PAP/Tomasz Gzell

forum-0478187564 (1).jpg
Rosyjska armia białoruska. Ekspert OSW: to już nie integracja, a inkorporacja, faktyczne dowództwo jest w Moskwie

Jak podaje portal ZPB znadniemna.pl, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz inni działacze Związku - Irena Biernacka, Maria Tiszkowska oraz Andrzej Poczobut, zostali przeniesieni z aresztu śledczego Waładarka w Mińsku do więzienia nr 8 w leżącym 50 kilometrów na wschód od białoruskiej stolicy mieście Żodzino.

"Nasze źródła informują, że Andżelika Borys prosiła, by rozpowszechnić informację o tym, że w więzieniu w Żodzinie przebywa ona już od trzech dni. Warunki, w jakich jest utrzymywana polska działaczka, przypominają tortury, gdyż osadzono ją w przepełnionej celi, w której nie ma ona nawet miejsca do spania. Oprócz Andżeliki Borys w celi więziennej w Żodzinie jest więzionych 15 osób" - relacjonuje portal ZPB.

"Nieludzkie warunki utrzymania Andżelika Borys postrzega jako presję, wywieraną na nią w związku ze śledztwem, prowadzonym przeciwko działaczom polskiej mniejszości na Białorusi na podstawie artykułu 130 Kodeksu Karnego Republiki Białorusi, mówiącym o podżeganiu do nienawiści na tle narodowościowym oraz o rehabilitacji nazizmu, za co grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 12 lat" - dodaje znadmiena.pl

"Mimo nieludzkich warunków utrzymania Andżelika Borys prosi o rozpowszechnienie informacji, że pod żadną presją nie ma zamiaru przyznawać się do absurdalnych zarzutów" - raportuje portal Związku.

***

Nowe adresy do uwięzionych

Obecnie u wszystkich więzionych działaczy ZPB jest nowy adres do korespondencji - zaznaczono na portalu znadniemna.pl. Działacze zaznaczają, że listy do uwięzionych najlepiej pisać po białorusku lub rosyjsku - można w tym celu skorzystać z translatorów. Portal ZPB zaznacza, że listy w języku polskim mogą być zatrzymane przez cenzurę.

Adres więzienia w Żodzinie:

Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А

Республика Беларусь


***

Andżelika Borys

Борис Анжелика Чеславовна

Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А

Республика Беларусь

Irena Biernacka

Бернацкая Ирена Адольфовна,

Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А

Республика Беларусь

Maria Tiszkowska

Тишковская Мария Чеславовна

Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А

Республика Беларусь

Andrzej Poczobut

Почобут Андрей Станиславови

Следственная тюрьма №8. 222163, г. Жодино, ул. Советская, 22А

Республика Беларусь

***

IAR/znadniemna.pl/in. /agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem