more_horiz
Raport Białoruś

Ambasador RP na Białorusi: Stanisław Szuszkiewicz był historyczną postacią, przyjacielem Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 21:00
- Stanisław Szuszkiewicz dobrze rozumiał Polskę. Był przyjacielem Polski i mówił biegle po polsku, rozumiał jak ważne jest nasze dobre sąsiedztwo. Był nestorem opozycji wobec dyktatury na Białorusi – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.
Stanisłau Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi
Stanisłau Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej BiałorusiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

- Stanisław Szuszkiewicz był historyczną postacią, stał u zarania niepodległości współczesnej Białorusi. Był jednym z sygnatariuszy porozumienia z Puszczy Białowieskiej, rozwiązującego ZSRS. Widział dla swego narodu demokratyczną drogę rozwoju, ideałom wolności i demokracji pozostał wierny do końca – zaznaczył ambasador RP na Białorusi Artur Michalski w swoim wspomnieniu dla portalu Polskiego Radia.

Ambasador przypomniał, że Stanisław Szuszkiewicz bardzo dobrze mówił po polsku i bardzo lubił nasz kraj.

- Dobrze rozumiał Polskę, był przyjacielem Polski, mówił biegle po polsku, rozumiał, jak ważne jest nasze dobre sąsiedztwo. Był nestorem opozycji wobec dyktatury na Białorusi. Przyjdzie moment, gdy będzie on powszechnie wspominany na Białorusi w podręcznikach historii jako ważna postać białoruskiej państwowości i tożsamości narodowej – przekazał w komentarzu dla portalu Polskiego Radia ambasador RP na Białorusi Artur Michalski.

Ambasador wspomniał, że Stanisław Szuszkiewicz często brał udział w uroczystościach w polskiej placówce dyplomatycznej z okazji Święta Narodowego 3 Maja.

***

Stanisław Szuszkiewicz zmarł w nocy z 3 na 4 maja w wieku 87 lat. Od 26 kwietnia znajdował się na oddziale reanimacji po zakażeniu koronawirusem.

Był pierwszym przewodniczącym Rady Najwyższej Białorusi, pierwszym przywódcą niepodległego państwa. W 1991 roku sygnował porozumienia białowieskie, które przesądziły o rozpadzie Związku Radzieckiego. Przez lata działał aktywnie w demokratycznej opozycji na Białorusi, brał udział w debatach, udzielał wywiadów na temat sytuacji na Białorusi. 

***

***

Zachęcamy do przeczytania niektórych wywiadów, których Stanisław Szuszkiewicz udzielił portalowi PolskieRadio24.pl i serwisowi Raport Białoruś w ostatnich latach:


***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem