X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Dyrektor artystyczny

Michał Klauza - Dyrektor Artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 10:00

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Od kwietnia 2016 gościnny dyrygent Teatru Bolshoi w Moskwie, gdzie przygotował i poprowadził premiery "Don Pasquale" G. Donizettiego oraz "Idioty" M. Weinberga. W 2019 roku, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, przygotował i poprowadził premierę, wystawionej po raz pierwszy w Polsce, opery „Billy Budd“ Benjamina Brittena.

W latach 2013–2015 kierownik muzyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej, gdzie obok koncertów symfonicznych przygotował i poprowadził premiery "Traviaty" G. Verdiego, "Czarodziejskiego fletu" W.A. Mozarta i "Carmen" G. Bizeta. W latach 2009-2015 drugi dyrygent Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały: "Carmen" G. Bizeta, "Rigoletto", "Trubadur", "Aida", "Falstaff" (z B. Terfelem w roli głównej) i "Otello" G. Verdiego, "Wesoła wdówka" F. Lehára (spektakl zarejestrowany przez Telewizję BBC), "Wesele Figara" i "Don Giovanni" W. A. Mozarta oraz "Cyganeria" G. Pucciniego.

W lipcu 2015 wystąpił w Royal Opera House w Londynie, dyrygując koncertowym wykonaniem opery "Cities of Salt" Z. Jabri.

W grudniu 2011 roku poprowadził w Narodowej Operze Ukrainy w Kijowie "Króla Rogera" K. Szymanowskiego w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą "Sinfonia Varsovia", z orkiestrami większości polskich Filharmonii i Akademii Muzycznych, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyskiej i Filharmonią Moskiewską (2002).

Koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii (galowy koncert poświęcony pamięci M. Rostropowicza z I. Monighettim, S. Gabettą i M. Maiskym), Wielkiej Brytanii, Włoszech, Brazylii, Armenii, Korei, w krajach Zatoki Perskiej.

Współpracował z Operą Bałtycką, gdzie dyrygował spektaklami "Salome" R. Straussa i "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta, a także poprowadził premierę spektaklu "Skrzypce Rotszylda"/"Gracze" (B. Fleischmanna i D. Szostakowicza/D. Szostakowicza i K. Meyera).

Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, gdzie przygotował i poprowadził premierę „Potępienia Fausta" H. Berlioza, a także z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie poprowadził "Aidę" G. Verdiego oraz przygotował i poprowadził premierę „Zemsty Nietoperza”.

tpolW latach 1998-2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

W swoim dorobku artystycznym posiada szereg nagrań radiowych i telewizyjnych m.in. z NOSPR dokonał pierwszej studyjnej rejestracji operetki "Loteria na mężów" K. Szymanowskiego wydanej przez Polskie Radio i nominowanej do nagrody Fryderyk 2019. Wśród dyskografii pod jego batutą Polskie Radio wydało - nagrane z Polską Orkiestrą Radiową operę „Hagith” K. Szymanowskiego oraz utwory symfoniczne Henryka Warsa.

W maju 2002 roku z zespołami Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl "Król Roger" K. Szymanowskiego.

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. R. Dudka oraz dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. M. Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie I. Musina. Uczestnik międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. K. Redla (Rzym 1996) i V. Gergieva (Rotterdam 1997).