Poznać przedwojenną Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 17:06
Ze starych zdjęć odtwarzają miasto, które już nie istnieje. Dzięki ich działalności możemy atmosferę przedwojennej stolicy.
Audio
  • Poznać przedwojenną Warszawę/ (Notatnik Dwójki)
Plac Teatralny w Warszawie, po lewej Pałac Jabłonowskich, ok. 1925
Plac Teatralny w Warszawie, po lewej Pałac Jabłonowskich, ok. 1925Foto: Spetsedisa/Wikipedia

Przedwojenna Warszawa wciąż zachwyca, choć nie istnieje od ponad 70 lat. W ostatnich latach w internecie pojawiło się wielu pasjonatów i miłośników, którzy dokumentują na swoich portalach obraz stolicy sprzed 1939 roku. Przykładem jest Fundacja Warszawa1939.pl czy strona "Warszawa Przedwojenna". Ich profile na Facebooku pokazują, jak stolica wyglądała kiedyś i jak wygląda dzisiaj, co pozostało, a raczej jak wiele zostało zniszczone.
Ryszard Mączewski wspominał w "Notatniku Dwójki”, że portal warszawa1939.pl powstał w 2001 roku jako jego prywatna inicjatywa. Co go do tego zachęciło?
- Widziałem wiele różnych zdjęć w książkach, niezbyt szczegółowo opisanych. Podawano na przykład informację, że to Marszałkowska. Ale przecież ta ulica jest bardzo długa... Zacząłem więc zdjęcia układać w uporządkowanej formie; połączyłem je z planem miasta tak, żeby można było "wejść" w poszczególne obszary i zobaczyć, jakie tam stały budynki - mówił Mączewski.
Gość radiowej Dwójki opowiadał, że zdecydował się pracować jedynie na planach historycznych i że bardzo ciężko jest zgrać je ze współczesnym planem miasta. - Pracujemy na fotoplanie z 1935 roku, czyli zdjęciu lotniczym stolicy, wykonanym na zlecenie magistratu, które dostaliśmy od Archiwum Państwowego w Warszawie - mówił.
Ryszard Mączewski przyznał, że to bardzo "detaliczna praca”; na stronie opracowanych jest ponad 3200 obiektów. - Jeśli coś wiemy o budynku, to oprócz zdjęcia staramy się dołączyć krótki opis - dodał.

Zobacz serwis historyczny - II wojna światowa >>>

Varsavianista Jarosław Zieliński chwalił autorów stron internetowych, które opisują nieistniejące już miasta, ale dodał, że niewyrobiony odbiorca, nie posiadający wystarczającej wiedzy, nie wie "co jest wartościowe, a co jest zwykłą bzdurą”. Mówił, że dla historyków materiały odnajdywane przez internautów są jednak bardzo wartościowe. W ich pracy bardzo pomagają też niemieckie zdjęcia publikowane przy okazji różnych aukcji internetowych, które można zobaczyć w dobrej rozdzielczości, zanim trafią do kupca.
W audycji wypowiadali się też Bartłomiej Kuczyński z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Adrian Wołowski, który na Facebooku prowadzi stronę "Warszawa Przedwojenna".
Audycję prowadził Dawid Dziedziczak.
pp/mm

Czytaj także

Przedwojenna codzienność - niezwykłe zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2010 09:50
To rzadka okazja, by zobaczyć przedwojennych Polaków na niepozowanych, bardzo naturalnych fotografiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa 1935" - mrówcza robota, piorunujący efekt

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Samochody, nocne lokale, tętniące życiem miasto - w kinie zobaczysz jak wyglądała przedwojenna Warszawa. Wszystko dzięki poświęceniu i solidnej robocie: Tomasza Gomoły i Ernesta Rogalskiego, twórców wyjątkowego filmu "Warszawa 1935".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa w 1935 r. była jak młoda dziewczyna, lubiła się bawić

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 09:00
- Tu, gdzie stoi Pałac Kultury i Nauki, mieszkał mój mąż. Dosłownie tu. To była ulica Złota, stały tu normalne ulice i domy – wspomina Halina Cieszkowska, bohaterka reportażu "Warszawa 1935”.
rozwiń zwiń