"Zostań w domu". Propozycje Programu 2 Polskiego Radia na poniedziałek (30 marca)

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 18:26
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alex from the Rock

godz. 7.00-10.00 "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje" - mawiał profesor Krzysztof Penderecki. My jesteśmy świadkami końca pewnej ważnej epoki, która skończyła się wraz ze śmiercią Profesora - mówią jednogłośnie artyści, dyrektorzy instytucji kulturalnych i melomani.

Jego twórczość jest dokumentem historii, wydarzeń - często tragicznych - XX wieku. "Tren - Ofiarom Hiroszimy", "Polskie Requiem",  "Zmartwychwstanie" - dzieła skomponowane przez Pendereckiego są nośnikiem pamięci o historii. Krzysztof Penderecki, wymieniany jednym tchem wśród największych kompozytorów w światowej historii muzyki, za swoją twórczość uhonorowany najważniejszymi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, członek honorowy najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych i naukowych, z troską pochylał się nad drugim człowiekiem, był bardzo ciekawy młodych artystów, z którymi chętnie współpracował i którym zadedykował Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach jego imienia. Nie celebrował swojej twórczości. Nigdy nie narzucał swojego warsztatu - zawsze inspirował do własnych poszukiwań.  Słynął z pracowitości. Tak wspominają Kompozytora artyści, którzy mieli zaszczyt z Profesorem pracować.

Oddamy im głos w Poranku Dwójki. O godz. 8.30 porozmawiamy z maestro Maciejem Tworkiem, który od wielu lat asystował Krzysztofowi Pendereckiemu jako dyrygent. Po godz. 9.00 o doświadczeniu w pracy nad dziełami zmarłego kompozytora zapytamy wiolonczelistę, prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Andrzeja Bauera.

Wysłuchamy również wspomnień Joanny Wnuk-Nazarowej - wieloletniej szefowej NOSPR i studentki Krzysztofa Pendereckiego, a także Małgorzaty Małaszko-Stasiewicz - dyrektor Programu 2 Polskiego Radia oraz maestro Jacka Kasprzyka.

***

godz. 10.00-11.00 "Znacie, to posłuchajcie" Tym razem zaproszenie do prowadzenia audycji przyjął światowej sławy śpiewak operowy Rafał Siwek, który prezentuje na antenie Dwójki swoje ulubione dzieła muzyczne.

Rafał Siwek jest laureatem wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów wokalnych. Występuje na słynnych scenach operowych na całym świecie, a także śpiewa pod dyrekcją znakomitych mistrzów batuty.

***

godz. 11.00 "To się czyta" - W piekle Sowietów. Ferency czyta Czapskiego

W audycji przypominamy książkę "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, będącej świadectwem komunistycznych zbrodni. Książka wpisuje się, wraz z "Innym światem" Herlinga-Grudzińskiego i "Archipelagiem Gułag" Sołżenicyna, we wstrząsający kanon świadectw hekatomby cierpień, jakie zgotowała światu komunistyczna utopia realizowana z niewyobrażalnym okrucieństwem przez sowiecki aparat przemocy i ucisku.

***

godz. 12.45 "Głosy z przeszłości" - wspomnienie Krzysztofa Pendereckiego

W cyklu audycji przypomnimy nagrane w 2013 roku gawędy znakomitego kompozytora. A były to opowieści o dzieciństwie spędzonym w Dębicy, pierwszym zetknięciu się z muzyką, o edukacji muzycznej. Nie zabrakło wspomnień o pierwszym sukcesie (nagroda w konkursie Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku), wyjeździe za granicę, czy skomponowaniu w 1966 roku "Pasji".

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca br. w wieku 86 lat.

***

godz. 13.00 "Pora na życzenie"  - prowadzi Andrzej Sułek

To czas, gdy w telefonicznym i mailowym kontakcie ze Słuchaczami rodzi się na żywo program muzyczny.

***

godz. 15.00 "Zostań w domu - słuchaj Dwójki"

Sięgamy do klasyka współczesności" Marka Nowakowskiego i jego "Księcia Nocy".

2 kwietnia przypada 85. rocznica urodzin tego niezrównanego piewcy warszawskich zakamarków.

***

godz. 16.00 "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie autor książki "Małe grozy" Łukasz Staniszewski, który szkicuje literacki portret Warmii, jej duchów, strachów i demonów. Mieszkający w Olsztynie autor swoim debiutem powieściowym tworzy magiczny i historyczny obraz regionu.

Poza tym w programie wspomnimy zmarłego wieloletniego korespondenta Polskiego Radia we Włoszech, Marka Lehnerta, opowiemy o książce Heleny Rubin "Czas odnaleziony", a także o akcji "Książka na telefon", połączymy się z jej organizatorami i księgarniami, które biorą udział w tym przedsięwzięciu, opowiemy również o propozycjach Dwójki w ramach akcji #zostanwdomu, a także przybliżymy twórczość japońskiego artysty, mieszkającego w Polsce. Koji Kamoji, bo o nim mowa, kończy 30 marca. 85 lat.

***

godz. 19.15 "Książka do słuchania"

Wiktor Zborowski czyta premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. Warto zostać w domu i słuchać literackiej Dwójki.

***

godz. 19.30 "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Wysłuchamy retransmisji koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz.

W programie: Georg Friedrich Haendel Koncert na harfę i orkiestrę B-dur op. 4 nr 6 HWV 294, Felix Mendelssohn Bartholdy Symfonia na smyczki nr 3 e-moll, Symfonia na smyczki nr 2 D-dur, Gioacchino Rossini Koncert na fagot i orkiestrę B-dur.

***

godz. 21.30 "Rozmowy po zmroku" - audycja Michała Nowaka

W audycji porozmawiamy z niemieckim filozofem i kulturoznawcą prof. Peterem Sloterdijkiem, 

Na naszych oczach rozgrywa się rewolucja kulturowa - twierdzi jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli, prof. Peter Sloterdijk, który był jednym z gości Kongresu Polska Wielki Projekt. Ma ona miejsce nie na Bliskim bądź Dalekim Wschodzie, ale w kręgu Cywilizacji Zachodu. Chodzi o przejście od heroizmu do epoki postheroicznej. Z czego to wynika i jakie zmiany za sobą pociąga? Na czym polega styl życia imprezowiczki? Dlaczego zamiast o wartościach powinniśmy dyskutować o cnotach?

***

godz. 23.00 "Nokturn" - prowadzi Ewa Szczecińska

Będzie to audycja specjalna, poświęcona postaci Krzysztofa Pendereckiego. Kompozytor zmarł 29 marca br. w wieku 86 lat.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu Dwójka