Studio form dokumentalnych: Żydowski Związek Wojskowy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2008 14:46
W Studiu form dokumentalnych historia Żydowskiego Związku Wojskowego.

28 kwietnia 2008, godz. 21:30

W powstaniu w getcie warszawskim brały udział dwie formacje zbrojne: Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. Przez dziesięciolecia zarówno w Polsce jak i Izraelu, historia powstania kwietniowego była przede wszystkim historią ŻOB. Do dziś dzieje ŻZW pełne są luk i niewiadomych. Nie ma zgody nawet co do faktów podstawowych: nazwy organizacji, daty jej powstania, składu kadry dowódczej czy wreszcie szczegółów działań bojowych w okresie postania. Na powstanie i ugruntowanie się tego obrazu złożyło się szereg czynników. Nie bez znaczenia były zaszłości wynikające z dawnego antagonizmu pomiędzy partiami tworzącymi ŻOB a syjonistami-rewizjonistami. We wspomnieniach członków ŻOB, zwłaszcza w pierwszych latach powojennych, znaczenie wysiłku syjonistów-rewizjonistów było minimalizowane. Jednak kwestie te, choć istotne, nie były najważniejsze. Wojnę przeżyli bardzo nieliczni bojowcy ŻZW, zaś pozostawione przez nich materiały autobiograficzne były w wielu miejscach mało dokładne. Co więcej, dzieje ŻZW nie budziły również większego zainteresowania wśród spadkobierców przedwojennego ruchu rewizjonistycznego. Narodziło się ono dopiero na początku lat sześćdziesiątych.O próbach odczytania historii Żydowskiego Związku Wojskowego mówią: profesor Israel Gutman, historyk izraelski, uczestnik powstania w Getcie warszawskim, dr Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Historią Żydów IFiS Polskiej Akademii Nauk i Anka Grupińska, autorka rozmów z żołnierzami getta warszawskiego.

Zaprasza Joanna Szwedowska

Czytaj także

Studio form dokumentalnych: Zima 1978/79

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2009 20:53
23 lutego, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio form dokumentalnych: Od pałacu Radziwiłłów do Muzeum Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2008 16:10
W Studiu Form Dokumentalnych audycja Bożeny Markowskiej pt. „Od pałacu Radziwiłłów do Muzeum Niepodległości”, w której autorka pokazuje przekształcanie dawnego barokowego pałacu Przebędowskich najpierw w rezydencję rodziny ks. Janusza Radziwiłła, a następnie, po wojnie, w przybytek muzealny – widomy znak ówczesnej tendencji politycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio form dokumentalnych: Kalendarz Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2008 17:58
W audycji Studio form dokumentalnych "Kalendarz Pamięci wg Bruno Schulza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio form dokumentalnych: W cieniu kolumny barskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2008 22:41
W audycji Studio from dokumentalnych relacja z konferencji "Konfederacja barska, jej konteksty i tradycje".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio form dokumentalnych: Jest takie miejsce... Książ

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2008 09:46
Audycja opowiadająca o największym na Dolnym Śląsku zamku, wzniesionym w XIII wieku Zamku w Książu i otaczającym go Książańskim Parku Krajobrazowym, gdzie występują niezwykłe okazy fauny i flory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studio form dokumentalnych: W bramie przy Szewskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2008 12:53
W Studiu form dokumentalnych reportaż Bożeny Falkowskiej "W bramie przy Szewskiej"
rozwiń zwiń