X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Arkady Fiedler pokazał Madagaskar (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 10:00
W Toruniu otwarto wystawę przedwojennych fotografii znanego podróżnika i pisarza. Zdjęcia przenoszą nas na egzotyczną wyspę pełną dzikiej przyrody, nieznanych rytuałów i… pięknych kobiet.
Audio
  • Magdalena Nierzwicka zaprasza do toruńskiego Muzeum Podróżników na wystawę "Arkady Fiedler - Madagaskar 1937-1938"

Wciąż mało znane są związki łączące nasz kraj z Madagaskarem. A przecież w XIX wieku królem tej wyspy obwołano pewnego... polskiego żołnierza – Maurycego Beniowskiego. Przed II wojną światową natomiast rząd polski planował kolonizację Madagaskaru. W 1937 roku specjalna rządowa komisja wybrała się na wyspę, by ocenić możliwości polskiej kolonizacji. Funkcję eksperta pełnił w komisji Arkady Fiedler.

– Madagaskar to była piękna przygoda mojego ojca, jedna z jego ulubionych części świata - mówił w dwójkowej audycji "Słuchaj świata" Marek Fiedler. 

Jakie powody, prócz rządowej misji, skłoniły Fiedlera do tej dalekiej wyprawy? – Przyczyn było kilka – opowiadała w Dwójce Magdalena Nierzwicka, kuratorka nowo otwartej wystawy "Arkady Fiedler - Madagaskar 1937-1938". – Podróż w egzotyczne miejsce, badania przyrodnicze czy też chęć odnalezienia informacji o Beniowskim – mówiła.

Ekspozycja, którą można właśnie oglądać w Muzeum Podróżników w Toruniu, prezentuje przedwojenne zdjęcia wykonane przez znanego pisarza i podróżnika, a ukazujące obrzędy i życie codzienne tubylców zamieszkujących egzotyczną wyspę. Arkady Fiedler poznał to życie jak mało kto, wszak miał tam dwie rytualne, tubylcze oczywiście, żony…

 

Wernisaż
Wernisaż wystawy "Arkady Fiedler - Madagaskar 1937-1938". Muzeum Podróżników w Toruniu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy zdobyli Madagaskar (galerie)

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2011 19:44
W latach 30. zafascynował się tą wyspą Arkady Fiedler, siedemdziesiąt lat później poszedł w jego ślady (a właściwie pojechał - bo na rowerze!) Arkadiusz Ziemba. Dzięki wspomnieniom i niezwykłym fotografiom możemy dziś wspólnie przeżyć te zadziwiające przygody.
rozwiń zwiń