X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Andrzej Dobber: śpiewacy stali się towarem

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 10:00
- Dzisiaj mniej ważne jest, jakim kto jest artystą, a bardziej, jakiego ma menedżera - mówił w Dwójce słynny baryton, jeden z wielkich polskich głosów, którego znacznie częściej można usłyszeć w teatrach operowych świata niż w naszym kraju.
Audio
Andrzej Dobber w Five oclock
Andrzej Dobber w "Five o'clock"Foto: Wojciech Kusiński/PR

five - Artut Ruciński- 663.jpg
Artur Ruciński: śpiewak musi być cierpliwy

Andrzej Dobber wspominał w Dwójce początki swojej kariery. Kluczowy dla jej rozwoju okazał się wyjazd do Norymbergi w 1986 roku. - Gdy tam przyjechałem, po niemiecku umiałem tylko "tak" i "nie". Do dziś spotykam pewnego agenta, który się śmieje, że ja na wszystko mówiłem "tak", bo powiedziano mi, że lepiej, żebym mówił "tak" niż "nie".

Śpiewak opowiadał, jak w Niemczech został przekwalifikowany z basu na baryton, ale też wspominał pierwszą bolesną lekcję kapitalizmu. Zresztą podczas audycji Andrzej Dobber nie unikał anegdot o finansowej stronie swojego zawodu. - Wolę śpiewać w krajach nordyckich, bo tam po tygodniu przelewają pieniądze na konto. Z kolei miesiąc temu, po ponad czterech latach czekania, dostałem moją gażę z Włoch, okrojoną o 33%. Także jak się planuje wydatki, to trzeba śpiewać w Niemczech - śmiał się gość audycji "Five o'clock".

W rozmowie przeplatanej nagraniami pamiętnych występów Andrzeja Dobbera śpiewak zdradził, jakiego wyzwania chętnie by sie podjął, ale też wyznał, dlaczego nie przepada za śpiewaniem koncertów w niewielkich salach. Mimo to nasz gość dał się namówić na występ na żywo w kameralnym Studiu im. Władysława Szpilmana. Przy fortepianie towarzyszył mu Robert Morawski.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Gość: Andrzej Dobber (śpiewak)

Data emisji: 27.01.2018

Godzina emisji: 17.00

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Akademia Operowa to szlif głosów klasy mistrzowskiej"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
- Nabór do Akademii Operowej to cykl wielu ogólnopolskich przesłuchań i niezwykle wymagającej selekcji głosów, które potrzebują szlifu mistrzowskiego. To wyższy stopień śpiewaczego wtajemniczenia - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska.
rozwiń zwiń