Nahuatl, czyli aztecka łacina

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 20:30
Gościem "Skarbca Nauki Polskiej" będzie stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, programu Focus i IDEE dla Polski - dr Justyna Olko, która walczy o przetrwanie i rewitalizację języka nahuatl.
Eksponat kultury azteckiej w British Museum
Eksponat kultury azteckiej w British MuseumFoto: Wikipedia/Z-m-k

Dr Justyna Olko jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW, obecnie kierownikiem Pracowni Spotkań Starego i Nowego Świata na wydziale Artes Liberales UW. Specjalizuje się w historii i etnolingwistyce kolonialnej i współczesnej Mezoameryki. Od 12 lat prowadzi na UW kursy języka nahuatl - czyli azteckiego, którym do dziś włada 1 mln osób.

Ten prastary język pełnił niegdyś funkcje podobne do funkcji łaciny w średniowiecznej Europie. Po przybyciu Hiszpanów przyjął zapis alfabetyczny i nadal się rozwijał, tworząc niezwykle bogate zbiory bardzo różnych gatunków piśmiennictwa. Dziś niestety należy do języków zagrożonych wymarciem ze względu na dyskryminację Indian posługujących się tym językiem, a także wszechobecną supremację języka hiszpańskiego.

Naukowe wysiłki dr Justyny Olko doceniła FNP przyznając dwa stypendia na realizację projektów  związanych z badaniem wzajemnych kulturowych oddziaływań Starego i Nowego Świata. Te 500-letnie relacje wpłynęły na zmiany zarówno w nahuatl, jak i w hiszpańskim. Gość piątkowego "Skarbca Nauki Polskiej" jest także laureatką niezwykle prestiżowego grantu Rady Europejskiej d/s Badań Naukowych.

Na audycję zaprasza Katarzyna Kobylecka.

7 marca (piątek), godz. 15.00-15.30

mc

Zobacz więcej na temat: HISTORIA KULTURA NAUKA