Instytut Pileckiego. Skarbnica pamięci historycznej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:53
O nowej istytucji historycznej opowie w Dwójce wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin
Strona internetowa Instytutu Pileckiego
Strona internetowa Instytutu PileckiegoFoto: print screen

Instytut Pileckiego powstał z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa. Jednostka ta będzie w sposób komplementarny prowadzić badania nad historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i okresu funkcjonowania dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego. Więcej na ten temat po godz. 8.10 (transmisja wideo).

Poza tym w audycji:

- o godz. 7.50 posłuchamy, jak będzie w tym roku wyglądało Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Krakowie,

- po godz. 8.50 zaprosimy na II Festiwal Tradycji Literackich we Wrocławiu. Cykl wydarzeń zainspirowany jest w tym roku twórczością dwóch wybitnych poetów – Juliusza Słowackiego i Zbigniewa Herberta,

- po godz. 9.20 Andrzej Sułek opowie o przebiegu Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych,

- po godz. 9.30 zajrzymy do stolicy Wielkiej Brytanii, gdzie Adam Dąbrowski przybliży kulisy rozpoczynającego się "London Biennale Design".

- przed godz. 10.00 felieton językowy Bartka Chacińskiego.

Zachęcamy Państwa do udziału w konkursie "Pocztówka z wakacji". Wystarczy słuchać Dwójki o 9.15 i odpowiedzieć na dźwiękową zagadkę smsem - najciekawszą propozycję nagrodzimy zestawem książek.

Od poniedziałku (3.09) w konkursie "Płyta Tygodnia" do zdobycia jest album "Symfonie" z muzyką Antona Zimmermanna, XVIII wiecznego skrzypka, dyrygenta i kompozytora, urodzonego na Śląsku.

***

Na "Poranek Dwójki" we wtorek (4.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Magdalena Gawin Witold Pilecki
Czytaj także

"Nie było dnia, żeby ojciec nie opowiadał o obozie"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 18:30
– Chcę jednak zaznaczyć, że opowiadał raczej o tym, kto komu podarował chleb, a nie o tym, kto komu chleb ukradł – mówiła Joanna Wnuk-Nazarowa o Włodzimierzu Wnuku, więźniu KL Mauthausen-Gusen.
rozwiń zwiń