Sny o potędze. Alternatywne historie Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 18:21
Nasze "tu i teraz" jest sumą wyborów i zdarzeń sprzed lat. Warto zastanowić się, jak wyglądałoby polskie "dziś", gdyby wydarzenia z przeszłości przybrały inny bieg.
Warszawska inscenizacja bitwy pod Kłuszynem (zdjęcie ilustracyjne)
Warszawska inscenizacja bitwy pod Kłuszynem (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/PLRANG ART

Jakie byłoby nasze państwo bez rozbicia dzielnicowego i sprowadzenia Krzyżaków? Czy dynastia Jagiellonów okazała się dla Polski źródłem wielkości czy nieszczęść? Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów? Kto mógł odmienić losy naszego kraju, a kto tego nie zrobił? Jaka byłaby teraz Polska, gdyby zwrotnice dziejów ustawiono inaczej?

Czyli jaka byłaby alternatywna historia Polski, która z powodu takich, a nie innych decyzji i okoliczności – nigdy nie stała się polityczną rzeczywistością, choć była realnym jej wariantem. O tym porozmawiamy z prof. dr hab. Andrzejem Chwalbą i dr hab. Grzegorzem Myśliwskim.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (5.01) w godz. 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

bch/mko

Zobacz więcej na temat: Rzeczpospolita historia Polski
Czytaj także

Niepodległość. Myśl, słowo i czyn

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:30
- Pojęcie niepodległości wprowadził ksiądz Stanisław Konarski. To lata trzydzieste XVIII wieku, kiedy elita polskiej myśli politycznej zaczęła zdawać sobie sprawę, że ojczyzna jest w zagrożeniu i jesteśmy na progu utraty suwerenności - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kriegseisen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa. Narodziny miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:41
- Większość badaczy zakłada, że wielki wkład w lokacji miasta mieli mieszczanie toruńscy oraz przybysze z Gdańska i Tczewa. Dzięki nim i ich środkom finansowym mogła powstać Warszawa - mówił w Dwójce prof. Janusz Grabowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thietmar. Czy niemiecki kronikarz był wrogiem Słowian?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 15:00
To on dokładnie zrelacjonował Zjazd Gnieźnieński i przebieg wojen cesarza Henryka II z Bolesławem Chrobrym. Czy robił to jednak obiektywnie? - Wymagamy od niego, by realizował racje stanu Piastów. Nie oczekujmy tego - podkreślał prof. Jacek Banaszkiewicz w Dwójkowej dyskusji o Thietmarze.
rozwiń zwiń