Prawdziwie brzmienie Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:47
Stanisława Moniuszkę lubimy nazywać twórcą, a nawet ojcem, polskiej opery narodowej. Czy znamy jego oryginalne dzieła?
Halka Stanisława Moniuszki. Pocztówka pamiątkowa
"Halka" Stanisława Moniuszki. Pocztówka pamiątkowaFoto: Polona/domena publiczna

Na deskach licznych teatrów – zwłaszcza w Roku Moniuszkowskim – wystawiane są kolejne inscenizacje Halki czy Strasznego dworu. Rzadziej natomiast przyznajemy się do nieznajomości innych dzieł Moniuszki, a także do tego, że duża część jego dorobku nie została dotąd opublikowana drukiem, nagrana i wydana na płytach. Wstydliwie przemilczamy fakt, że dzieł wokalno-instrumentalnych, w tym najpopularniejszych oper, słuchamy tylko w opracowaniach.

Ich autorami są m.in. Kazimierz Sikorski, Grzegorz Fitelberg, Włodzimierz Ormicki, Adam Münchheimer czy Władysław Żeleński. Znajomość jedynie opracowanych partytury utrudnia – wręcz uniemożliwia – prace badawcze nad najważniejszą częścią spuścizny Moniuszki. Dlaczego nie znamy autentycznych partytur Moniuszkowskich? Czy partytury te w ogóle przetrwał do naszych czasów? A jeśli nie, czy istnieje szansa ich zrekonstruowania? Co już zostało w tej kwestii zrobione, a na co wciąż czekamy?

Gościem audycji będzie muzykolog Maciej Prochaska, autor rekonstrukcji partytur Moniuszkowskich, m.in. kantaty Widma, komediooper Karmaniol i Nocleg w Apeninach, opery Szwajcarska chata i Halki wileńskiej.

***

Na audycję "Moniuszko - historia prawdziwa" zapraszamy we wtorek (23.07) w godz. 22.00-22.40. Program poprowadzi Piotr Matwiejczuk.

mko

Zobacz więcej na temat: Stanisław Moniuszko
Czytaj także

Gdzie szukać stylu polskiego u Moniuszki?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:19
Co w partyturach ojca polskiej opery moglibyśmy uznać za narodowe? Na pytania te odpowiadał w audycji prof. Ryszard Daniel Golianek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-śpiewnik, czyli utwory Moniuszki inaczej wyśpiewane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 16:59
- Moniuszko został przez nas zreinterpretowany, przefiltrowany przez różne style oraz pomysły muzyczne i klasycznego śpiewania jest w e-śpiewniku mało. Zachowaliśmy linie melodyczne i teksty, natomiast wszystko inne jest dziełem naszej inwencji – mówiła w Dwójce Agata Zubel.
rozwiń zwiń