Przemysław Matecki. Malowanie jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 11:15
Gościem audycji jest uznany malarz średniego pokolenia (rocznik 1976) - Przemysław Matecki. Słucha zaś, jak co tydzień w Dwójce o tej porze, Robert Mazurek. Trwa transmisja wideo.
Przemysław Matecki na tle swojej pracy podczas wystawy Przemysław Matecki. Szorstko w warszawskiej Galerii Zachęta
Przemysław Matecki na tle swojej pracy podczas wystawy "Przemysław Matecki. Szorstko" w warszawskiej Galerii ZachętaFoto: Tomasz Gzell/PAP

Malowanie w duecie? Dlaczego nie, czynnikiem dopingującym do wyboru współmalujących może być zresztą sytuacja rodzinna. Z Przemysławem Mateckim porozmawiamy o malowaniu jako sposobie na życie.

Przemysław Matecki urodził się w 1976 roku w Żaganiu. W latach 1997-2002 studiował edukację artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie w czerwcu 2002 roku obronił dyplom w pracowni malarstwa Ryszarda Woźniaka. Od 1994 roku współtworzy projekt muzyczny Płetwonurki Szczurki. Jest pomysłodawcą i założycielem Pracowni Tfurczości Dojrzałej (2002). Współpracuje z warszawską Galerią Raster oraz berlińską Carlier Gebauer. Artysta mieszka i pracuje w Warszawie.

[opis artysty za stroną Culture.pl]

***

Tytuł audycji: "Mazurek słucha", mówi wiele, ale jednak nie wszystko...

A zatem jeszcze raz: Mazurek słucha. Kogo? Gości - ludzi mądrych, barwnych i nietuzinkowych. Ale nie tylko. Mazurek słucha też muzyki, którą zaproszeni goście przynieśli ze sobą do studia - dźwięków, które są dla nich ważne, które ich ukształtowały, które towarzyszą im na przestrzeni życia. I tak w każdą sobotę, tylko w Programie 2 Polskiego Radia.

Wszystkie dotychczasowe rozmowy w ramach cyklu znajdziesz tutaj >>>

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

***

Na przedświąteczne, i zarazem ostatnie w 2021 roku, spotkanie Robert Mazurek zaprasza 18 grudnia w godz. 12.00-13.00.

Czytaj także

Malowanie ikon jako świadectwo wiary Mateusza Środonia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:00
- Od zawsze ważna dla mnie była modlitwa i wiara, a sztuka była jedną z dróg, dzięki której można było to zaangażowanie wypełnić - mówił w Dwójce Mateusz Środoń, malarz ikon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sztuka się nie zużywa". Piotr Bazylko o kolekcjonowaniu dzieł [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 11:00
- Zawsze chciałem coś kolekcjonować: puszki, płyty, różne rzeczy, nagrania z Trójki na magnetofonie. Rys kolekcjonerstwa zawsze u mnie był - opowiadał w rozmowie z Robertem Mazurkiem kolekcjoner sztuki Piotr Bazylko.
rozwiń zwiń