X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Marzenia i tragedie. Niezwykłe losy pionierów polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 11:00
- Na tym zdjęciu wyglądają jak grupa kolegów, którzy wybierają się na weekendowy wyjazd na grzyby - mówił w audycji Dariusz Jaroń, autor książki poświęconej zdobywcom szczytu Nanda Devi East z 1939 roku.
Audio
  • Dariusz Jaroń opowiada o kulisach powstaniach książki "Polscy himalaiści" (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Okładka książki Polscy himalaiści
Okładka książki "Polscy himalaiści"Foto: mat. pras.

- To robi wrażenie, zwłaszcza jeśli porównamy to z obrazem współczesnego himalaizmu, który jest sportem wyczynowym - tłumaczył gość Aldony Łaniewskiej-Wołłk, autor publikacji "Polscy himalaiści". - Zdjęcie to zrobiono po zdobyciu przez nich szczytu, przed wojną bardzo dobrze znanego, uznawanego za spore wyzwanie. 

Mimo licznych w ostatnich latach publikacji o tematyce górskiej, historia ekspedycji z 1939 roku nie została dotąd szerzej opisana. Sytuację tę zmienia książka Dariusza Jaronia, której bohaterami są zdobywcy szczytu Nanda Devi East z 2 lipca 1939 roku: Jakub Bujak i Janusz Klarner. W wyprawie towarzyszyli im także Adam Karpiński, ojciec polskiego himalaizmu, oraz Stefan Bernadzikiewicz, którzy dwa tygodnie po alpinistycznym wyczynie Polaków zginęli w lawinie.

Devi wygląda niesłychanie wyniośle, aż zatyka i strach ogarnia. Przyglądałem się naszej grani przez lornetkę. Górna część jest znacznie dłuższa niż widoczne to było na zdjęciach spod Nanda Kot (...). Nie wiem, czy to się da zrobić, ale jeśli się da, to będzie bardzo ciężka robota. Ale szczyt wspaniały i warto się nad nim potrudzić. Jakub Bujak

- Skład tej wyprawy krystalizował się przez lata. Adam Karpiński, znany z fascynacji wspinaczką, już w latach 20. namawiał do zdobycia Mont Everestu. Przez lata był orędownikiem tego, żeby Polacy w Himalaje pojechali. Projektował i z pomocą żony produkował sprzęt wysokokogórski. Stefan Bernadzikiewicz z kolei, pasjonat gór, całe swoje życie dostosował do wypraw - opowiadał Dariusz Jaroń.

Jak pionierzy polskiego himalaizmu przygotowywali się do tej historycznej wyprawy? Co o niej wiemy? Jak potoczyły się losy zdobywców Nanda Devi East? Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Rozmowy po zmroku" 

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Dariusz Jaroń (autor książki "Polscy himalaiści")

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 22.00

at/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak