Stanisław Mazurek: dawne instrumenty robię bez użycia prądu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:11
- Przy rekonstrukcjach średniowiecznych staram się korzystać z narzędzi, które były dostępne w tamtych czasach oraz takimi technikami, jakie były wówczas możliwe - mówił w Dwójce lutnik, którego dzieła można oglądać między innymi w Gnieźnie na wystawie "Kultura Muzyczna w początkach państwa polskiego".
Audio
  • Stanisław Mazurek o rekonstruowaniu średniowiecznych instrumentów (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Stanisław Mazurek
Stanisław MazurekFoto: Michał Nowak

Przy odtwarzaniu instrumentów Stanisław Mazurek korzysta z wielu różnych źródeł. Konstruktor wskazał przykładowo, że lirę z XIII wieku rekonstruuje w oparciu o wizerunek tego instrumentu na tympanonie w Trzebnicy. - Porównuję szczegóły tej liry z innymi przedstawieniami instrumentu. Szukam analogii ikonograficznych, korzystam z opisów i wiedzy na temat prawideł budowy.

Stanisław Mazurek wyjaśnił w jaki sposób ustala strój dawnych instrumentów oraz skąd czerpie wiedzę na temat materiałów, z których były one robione przed wiekami. Nasz gość opowiedział o swojej współpracy z dendrologami, archeologami i muzykologami. W audycji mogliśmy usłyszeć o problemach technicznych, z którymi mierzy rekonstruktor, ale też posłuchaliśmy brzmienia instrumentów, które wykonał.  

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotował: Michał Nowak

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 22.00


Stanisław Mazurek, fot. Michał Nowak Stanisław Mazurek, fot. Michał Nowak

bch/pg

Czytaj także

Orlando Consort. Bożonarodzeniowe radości i refleksje

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:00
– Chcieliśmy pokazać słuchaczom, jak wielkie zmiany dokonały się w muzyce w okresie od 1000 do 500 lat temu – mówił Angus Smith z zespołu Orlando Consort, którego koncert otworzył festiwal Actus Humanus Nativitas 2017.
rozwiń zwiń