X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Wacław Holewiński: wydarzenia 1905-1907 są zapomniane

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 09:00
- Gdyby nie pierwsza i druga wojna światowa, ten czas byłby w historii Polski niezwykle ważny, niezwykle eksponowany. Proszę sobie wyobrazić sytuację, że w jakimkolwiek kraju w ciągu roku jest 1840 zamachów, a tak było w 1906 roku na terenie Królestwa Polskiego – mówił w Dwójce autor książki "Pogrom 1906".
Audio
  • "Pogrom 1906" Wacława Holewińskiego. Spotkanie z autorem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
okładka książki
okładka książki Foto: mat. prom.

Wacław Holewiński 1200.jpg
Wacław Holewiński - podziemny wydawca

Gościem audycji był Waław Holewiński, autor drugiego tomu trylogii poświęconej burzliwym latom 1905-1907 w historii rozdrapanej przez zaborców Polski, a zwłaszcza Królestwa Polskiego i Warszawy pod władzą cara. Rok 1906 to okres początków panowania nowego generała-gubernatora Skałona i nasilenia się terrorystycznej działalności polskich organizacji bojowych, zwłaszcza z PPS.

"Pogrom 1906" to literacki opis postaci zrusyfikowanej Warszawy i jej bohaterów: Wandy Krahelskiej, bojówek PPS, ale i anonimowych robotników pewnej warszawskiej fabryki. "Wacław Holewiński odtwarza epokowe wydarzenia początku XX wieku na tle starannie zrekonstruowanego miasta, w którym intrygi polityczne i kryminalne są elementem psychologicznej gry między zaborcą a okupowanym państwem" - czytamy w nocie wydawniczej.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji o mało znanym a fascynującym i bardzo istotnym fragmencie naszej historii, jego kluczowych bohaterach i tle obyczajowym.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 23.05.2019

Godzina emisji: 22.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żydowski Związek Wojskowy miał zniknąć z kart historii"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 18:30
- Żydowski Związek Wojskowy powstał już jesienią 1939 roku a w jego szeregach znaleźli się ludzie mający przeszkolenie wojskowe, oficerowie rezerwy Wojska Polskiego, którzy od razu przeszli do konspiracji - mówił w Dwójce dr Piotr Gontarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:15
- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
rozwiń zwiń