X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wspomnienie o Kazimierzu Kutzu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 11:00
- Kutz nie robił dokumentalnych filmów. On robił filmy o Śląsku, który był mu bliski, był wyobrażeniowy, ale przede wszystkim robił filmy o kulturze, którą wpisał w kulturę polską - mówił Krzysztof Kuc, bratanek reżysera, który w audycji "Rozmowy po zmroku" wspominał cenionego polskiego twórcę.
Audio
  • Wspomnienie o Kazimierzu Kutzu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Kazimierz Kutz
Kazimierz KutzFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji "Rozmowy po zmroku" wspominaliśmy polskiego reżysera filmowego i teatralnego, pisarza i felietonistę, twórcę licznych spektakli Teatru Telewizji i współtwórcę polskiej szkoły filmowej. Kazimierz Kutz wyreżyserował ponad dwadzieścia filmów fabularnych, w tym sześć o Górnym Śląsku, z którego pochodził. Głównym motywem była tożsamość Ślązaków i bunt podejmowany przez górniczą wspólnotę.

Śląsk mitologiczny

Jak podkreślali goście audycji, na "śląskość" reżysera i na jego samoświadomość miało wpływ wiele elementów: z jednej strony kultura niemiecka, z drugiej chłopska, ale też kontakt z arystokratami. Ten melanż ukształtował wyobraźnię Kazimierza Kutza, co reżyser znakomicie oddał później w kinematografii, a zwłaszcza w tryptyku filmów o Śląsku. - Te filmy przejdą do historii dlatego, że one są opowieścią o mikrokosmosie, jakim jest Śląsk. Tego nikt dotąd w takim mitologicznym wymiarze nie zrobił - mówił jeden z gości.

O Kazimierzu Kutzu i jego związkach ze Śląskiem, w którym się urodził i do którego stale wracał w swojej twórczości opowiadali goście: Krzysztof Kuc (bratanek reżysera), Olgierd Łukaszewicz, Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach), Dariusz Chojnacki, Wojciech Sarnowicz (autor filmów dokumentalnych o Kazimierzu Kutzu) oraz żona reżysera Iwona Świętochowska-Kutz.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Data emisji: 31.10.2019

Godzina emisji: 21.30

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podróż do przeszłości z Kazimierzem Kutzem

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:44
W cyklu "Głosy z przeszłości" słuchamy archiwalnych nagrań zmarłego w grudniu wybitnego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierz Kutz: miałem siłę człowieka, który pnie się z dołu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 12:00
- Tacy ludzie jak ja mają podwójną energię. Pochodząc ze Śląska i będąc skazanym tylko na siebie, miałem siłę człowieka awansu, który nie zna konwenansów i nie jest obciążony inteligenckością. Ma odwagę nie mając nic do stracenia – mówił w Dwójce wybitny reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazimierza Kutza portret inny niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z redaktorem Jerzym Illgiem na temat książki "Cały ten Kutz". Publikacja Aleksandra Klich o wybitnym reżyserze wróciła na rynek uzupełniona o wspomnienia bliskich mu osób.
rozwiń zwiń