X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kochamy kolory". Galeria Rusz, czyli sztuka na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 08:12
- Od początku te prace były bardzo kolorowe. Sztuka współczesna dosyć oszczędnie i rzadko operuje kolorem, raczej myśli o kolorze w kontekście kiczu. Jak jest za dużo koloru, to taka niepoważna sztuka. A my myślimy dokładnie odwrotnie, że sztuka bez kolorów jest do kitu! - mówił o swoich pracach w przestrzeni publicznej plastyk Rafał Góralski.
Audio
  • Rozmowa z Joanną Górską i Rafałem Góralskim o bilbordowej Galerii Rusz (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Bilbordy Galerii Rusz
Bilbordy Galerii RuszFoto: PAP/Wojtek Szabelski

Od ponad 20 lat dwoje artystów - Joanna Górska i Rafał Góralski prowadzą w Toruniu bilbordową Galerię Rusz. Imponująca jest liczba ponad 500 artystycznych bilbordów, które wyrywają przechodniów i kierowców z codziennego biegu. Galeria wpisała się już w toruński pejzaż, a artyści wciąż rozszerzają swoje pole działania, wdzierając się w obszar wszechotaczającej nas reklamy.

Przywołując wspomnienia artystów, wróciliśmy m.in. do lat 90., kiedy swoje prace malowali bezpośrednio na bilbordach, co miesiąc tworząc monumentalny obraz. - Zaczęliśmy od muralu, dlatego łatwo było nam przerzucić się na bilbordy - opowiadał o początkach działalności artystycznej Rafał Górski. - Bilbord ma 12 m2, malowaliśmy na raty i szkicowaliśmy po kawałku, bo nie mieściły się nam w mieszkaniu. Potem sklejaliśmy ze sobą dużo kartek.

Joanna Górska przyznała, że droga do własnego stylu była długa. - Moje prace były najpierw bardzo malarskie, ale z czasem stały się bardziej uproszczone i plakatowe - wyjaśniała. Wyjście na ulicę umożliwiło plastykom odnalezienie swojego miejsca na artystycznej mapie Polski. - Przestrzeń publiczna pozwala nam bez ingerencji, bez cenzury pokazywać własne prace. To nas ujęło, że możemy w trakcie malowania spotykać się z ludźmi - opowiadała plastyczka.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Joanna Górska,  Rafał Góralski

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 21.30

uk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyniesione z młodości. "Lekcja fruwania" Andrzeja Krauze w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 11:21
– Dziś nie mógłbym wydrukować takich ilustracji, bo one były dosadne, brutalne, były komentarzem do rzeczywistości. Niektórzy mówili "Już nie musimy czytać artykułu, bo zrobiłeś to lepiej" - wspominał na antenie Dwójki rysownik Andrzej Krauze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: przestrzeń ludzi sztuki i manga nawiązująca do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:39
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie wyruszamy aż do Tokio, gdzie w Kaikai Kiki Gallery możemy oglądać grafiki japońskiego artysty Takashiego Murakamiego.
rozwiń zwiń