X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Patrick Fournillier: dam sobie szansę na poznawanie polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 08:45
- Do tej pory nie miałem zbyt często okazji grywać polskiej muzyki przed publicznością. Teraz, gdy otrzymałem propozycję pracy w Warszawie, mam nadzieję, że to się zmieni. Sam dam sobie szansę na poznawanie polskiej muzyki - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Patrick Fournillier, francuski dyrygent i nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Patrickiem Fournillierem, nowym dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Patrick Fournillier
Patrick FournillierFoto: Juan Carlos Cárdenas/PAP/EFE

Posłuchaj
25:56 Dwójka Rozmowy po zmroku 1.10.2020.mp3 Rozmowa z Patrickiem Fournillierem, nowym dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego-Opery Narodowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Teatr wielki opera narodowa 1200.jpg
Waldemar Dąbrowski: nowy sezon w Teatrze Wielkim będzie gwiazdorski 

Współpraca Patricka Fournilliera z warszawską sceną zaczęła się w 2011 roku. - Po raz pierwszy poprowadziłem orkiestrę we wznowieniu opery "Turandot" Pucciniego, reżyserowanej przez Mariusza Trelińskiego. Później wróciłem jeszcze do Warszawy by zadyrygować "Aidą", z którą odwiedziliśmy Dubaj, a także wznawiałem, znów z Mariuszem Trelińskim, "Manon Lescaut". Z kolei w styczniu 2018 roku dyrygowałem premierą "Peleasa i Melizandy" Debussy’ego. A ponieważ moja współpraca nie tylko z artystami orkiestry i chóru, ale i kierownictwem teatru zawsze układała się znakomicie, zdecydowaliśmy wspólnie o zacieśnieniu współpracy - tłumaczył.

Wspomnienia dyrygenta z Polską sięgają jeszcze bardziej wstecz, bo aż do roku 1987. - Przyjechałem wtedy do Katowic na prestiżowy konkurs im. Grzegorza Fitelberga. Aby wziąć w nim udział, należało już wcześniej być zwycięzcą podobnego wydarzenia. Dlatego w naszym środowisku istnieje powiedzenie, że konkurs Fitelberga jest "konkursem konkursów". Miałem szczęście odnieść wówczas spory sukces. Oprócz drugiego miejsca przyznanego mi przez jurorów, zostałem także uhonorowany – i to było dla mnie najbardziej istotne – nagrodą publiczności, a także wyróżnieniem za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora, w moim przypadku – "Uwertury koncertowej" Szymanowskiego. To był bardzo ważny moment w mojej karierze - podkreślał.


Banerek Werther 1200x660.jpg
Werther – już 8 października pierwsza premiera operowa sezonu 2020/21!

Polskiej muzyki nie zabraknie również w pierwszym symfonicznym koncercie po objęciu przez Patricka Fournilliera posady dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Odbędzie się on w listopadzie br. w Filharmonii Narodowej. - Wieczór rozpoczniemy od wykonania uwertury do opery "Jadwiga, królowa polska" Karola Kurpińskiego, którą następnie zestawimy z repertuarem francuskim – drugim koncertem fortepianowym Kamila Saint-Saensa i symfonią D-dur Charlesa Gounoda, utworem zupełnie w Polsce nieznanym. Publiczność będzie więc miała okazję zetknąć się z czymś zupełnie nowym - zapowiadał gość Dwójki.

Wcześniej jednak m.in. będzie miała miejsce premiera "Werthera" Julesa Masseneta. O tym i o innych swoich planach związanych z nową funkcją, a także o trudnych czasach dla opery, Patrick Fournillier opowiadał w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Patrick Fournillier (dyrygent, nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Data emisji: 1.10.2020

Godzina emisji: 21.30 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nina Novak. Historia najwybitniejszej polskiej primabaleriny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 17:25
W Polsce znana jest nielicznym miłośnikom baletu, na świecie zrobiła oszałamiającą karierę. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w Wenezueli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Nehring i Jan Englert w koncercie dla Jana Pawła II [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 10:26
Program 2 Polskiego Radia transmitował koncert poświęconego pamięci Jana Pawła II. W 100-lecie urodzin papieża wybitny pianista Szymon Nehring zagrał utwory Fryderyka Chopina, a poezję Cypriana Kamila Norwida przeczytał Jan Englert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Dąbrowski: nowy sezon w Teatrze Wielkim będzie gwiazdorski

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 18:00
- Będą Piotr Beczała, Aleksandra Kurzak, będziemy mieli do czynienia także z wybitnymi reżyserami: Willy Decker, Mariusz Treliński z Borysem Kudličką, na koniec sezonu "Cyganeria" w reżyserii Barbary Wysockiej - zapowiadał w Dwójce sezon artystyczny 2020/2021 dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
rozwiń zwiń