Europejczyk w podróży

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 17:00
"Schylając się nad płonącymi polanami, tak aby ogrzać dłonie, poczułem dumę ze swej nowej przynależności: dumę, że jestem zarówno Anglikiem, jak i Europejczykiem" - tak kończy książkę "Europa w zwierciadle" Robert Byron. Był to angielski pisarz, dziennikarz, podróżnik; postać barwna, pełna fantazji, a zarazem tragiczna - bo zginął w 1941 r. tuż przed swoimi 36. urodzinami na storpedowanym przez Niemców brytyjskim statku.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
22:40 Dwójka Rozmowy po zmroku 23.12.2020.mp3 Robert Byron i jego literatura podróżnicza (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Robert Byron stał się wzorem i mistrzem dla następnych pokoleń brytyjskich pisarzy i podróżników, m.in. dla Bruce'a Chatwina, który nie rozstawał się z najważniejszą - jak się powszechnie uważa - książką Byrona "The Road to Oxiana".

"Europa w zwierciadle" to opowieść o podróży, którą autor odbył po Starym Kontynencie z dwójką przyjaciół w 1925 roku. Autor miał wtedy 20 lat i był studentem Oxfordu. Zapakowawszy się z dwójką przyjaciół i masą kufrów do luksusowego automobilu o wdzięcznym imieniu "Diana" wyruszył przez Niemcy i Austrię do Włochy i Grecji.

Jak pisze tłumaczka książki Dorota Kozińska: "Robert Byron, urodzony prowokator, był w istocie czułym i wrażliwym obserwatorem świata". "Europa w zwierciadle" ukazała się w Anglii rok po tej eskapadzie, obecnie wydana została w Polsce. Jest to pierwsza książka Byrona wydana w naszym kraju.

Kim był Robert Byron, na czym polega wyjątkowość jego literatury podróżniczej - o tym w audycji opowiadali Dorota Kozińska - tłumaczka oraz Marek Zagańczyk - eseista i wydawca.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 23.12.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Jerzy Stempowski. Samotny wędrowiec na ścieżkach XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2023 05:40
Pisał o sobie: "chodziłem zawsze z dala od wielkich dróg, ścieżkami mało wydeptanymi". Jeden z najwybitniejszych polskich eseistów, tłumacz, krytyk literacki, współpracownik paryskiej "Kultury" urodził się 10 grudnia 1893 roku w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 05:35
12 lat temu, 20 listopada 2011 roku, zmarł Olgierd Budrewicz - pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
rozwiń zwiń