more_horiz

Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:15
- Uważam, że absolutnym mistrzostwem świata było to, co zrobił z francuskimi krytykami i w jaki sposób zdobył dwa razy Nagrodę Goncourtów, chociaż w życiu pisarskim autor może ją zdobyć tylko raz - mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska, autorka książki "Żongler. Romain Gary", biografii Romaina Gary'ego – francuskiego pisarza, urodzonego w Wilnie, dyplomaty, scenarzysty, podróżnika.
Pisarz Romain Gary, 1958 rok
Pisarz Romain Gary, 1958 rokFoto: Everett Collection/Everett Collection/East News

Matka wszechmocna

Agata Tuszyńska książkę "Obietnica poranka" pamięta z wczesnej młodości. Postać matki, jaka wyłania się z tej prozy, zafascynowała ją i jednocześnie zatrwożyła. - Pamiętam obraz matki, stwórczej, wszechmocnej, która przepowiedziała los swojemu synowi - opowiadała pisarka. - Był nim mały Roman Kacew z Wilna, a matką była Mina Owczyńska.

- Ta książka została ze mną, głównie dlatego, że nie mogłam uwierzyć, że taka matka istnieje - przyznała nasza rozmówczyni - że można tak kochać dziecko i w taki sposób – czasami bardzo bolesny dla chłopca – windować swoimi ambicjami jego życie w rejony, w które on sam prawdopodobnie nigdy by nie poszedł.

Człowiek wielu tożsamości

Pisarka stara się uporządkować niezwykły życiorys artysty, oddzielić to, co przeżyte, od tego, co zmyślone.​​ 

"Imię: Roman, Romain, Romuszka, Emile. Nazwisko: Kacew, de Kacew, Gari, Gary, Ajar, Sinibaldi, Bogat. Urodzony: w Wilnie, w Kursku, w Moskwie, na rosyjskich stepach, w 1914 roku, w maju, w grudniu, po południu… W drodze do ojczyzny, Francji". W taki sposób Agata Tuszyńska rozpoczyna swoją najnowszą książkę "Żongler". 

Romain Gary "Czarodzieje". POSŁUCHAJ >>>>

Romain Gary (1914–1980) – francuski pisarz, urodzony w Wilnie, jedyny w historii autor uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Goncourtów, dyplomata, scenarzysta, pilot wojenny, podróżnik. Celebryta, który w 1980 roku, po błyskotliwej literackiej karierze, odebrał sobie życie w wieku 66 lat. Mistyfikator. Wreszcie – kuglarz zręcznie żonglujący faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzący opus magnum: własną biografię (jakby ta autentyczna była nie dość fascynująca). 

Zadanie uporządkowania tej niezwykłej biografii wydaje się karkołomne. Trudne jest nakreślenie linii oddzielającej to, co przeżyte, od tego, co zmyślone. Doświadczenie i wytrawne pióro Agaty Tuszyńskiej wydają się idealne do tej misternej pracy. Autorka stara się odsłonić portrety wielokrotne swojego bohatera, autora wspaniałej "Obietnicy poranka".

(opis pochodzi od wydawcy)


Posłuchaj
29:06 Rozmowy po zmroku Dwójka 17 maj 2022 21_30_20.mp3 Romain Gary - błyskotliwy żongler faktami (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Agata Tuszyńska (pisarka, poetka, reportażystka)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 21.30


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem