X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Proza Kafki. "Nie czeka nas happy end"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:41
- Franz Kafka nie daje czytelnikowi nadziei na ocalenie. Jego twórczość to "gnoza bez wyjścia" - podkreślali goście "Strefy literatury".
Audio
  • Proza Kafki - podróż bez powrotu. O autorze "Procesu" mówią Łukasz Musiał, Piotr Paziński i Adam Lipszyc (PR, 03.07.2016)
Portret Franza Kafki według fotografii z ok. 1923 r.
Portret Franza Kafki według fotografii z ok. 1923 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

- Nie sądzę, żeby pisał on swoje powieści z intencją stania się świadkiem XX wieku. Niemniej tak się stało. Został pisarzem, w którym przeglądamy się wszyscy od dobrych stu lat. Odnajdujemy w nim: poczucie lęku egzystencjonalnego, niepewności, wykluczenia, samotności. Te obrazy nic nie straciły ze swej ostrości - mówił Łukasz Musiał.

Jak dodawał inny gośc audycji, Piotr Paziński, wobec Kafki "jesteśmy samotni, jak samotny jest człowiek przed prawem w jego utworach". - Jeśli istnieje wspólnota jego czytelników, to i tak każdy stoi osobno. Jest to pewna kondycja egzystencjalna - bycia sam na sam z jego tekstem. Na czytelnika nie czeka żaden happy end - podkreślał.

Czy zatem do końca bezpieczne jest czytać Kafkę – autora, który potrafi nieustannie precyzować obraz katastrofy, czynić go jeszcze zawrotniejszym?

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek 

Goście: Łukasz Musiał - literaturoznawca, tłumacz, eseista, autor książki "Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości", współredaktor tomu "Nienasycenie. Filozofowie o Kafce", Piotr Paziński - pisarz, filozof, tłumacz, redaktor naczelny pisma "Midrasz", Adam Lipszyc - filozof, eseista, tłumacz.

Data emisji: 03.07.2016

Godzina emisji: 19.00

ob/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Franz Kafka w obozie koncentracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:45
Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. Bohater innej, chyba najsłynniejszej opowieści – Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. W kafkowskim świecie nie ma miejsca na wolność…
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gastrofaza", czyli jak przeżuwał Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:09
– Niesamowita ręka do tematów, świetne pióro, ciekawość świata, rozbrajające poczucie humoru, umiejętność popularyzowania nauki... Książki Mary Roach to olśnienia dla odważnych – mówił w Dwójce Piotr Kofta o autorce m.in. "Gastrofazy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kafka kochał na odległość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 16:00
- Myśl, że codziennie widziałby swą wybrankę, wywoływała u niego mdłości - mówiła w Dwójce Jacqueline Raoul-Duval, autorka książki "Zakochany Kafka".
rozwiń zwiń