X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Miał instynkt do dobrej literatury". Wspominamy Wacława Tkaczuka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:00
- Jego "Wiersze z gazet i czasopism", audycja cotygodniowa, 10-minutowa, na antenie przez ok. 20 lat, były fantastyczne. On w pewnym sensie również jakoś stwarzał tych poetów - opowiadała Bogumiła Prządka o słynnym Dwójkowym cyklu Wacława Tkaczuka.   
Audio
  • Wacław Tkaczuk. Dziennikarz, krytyk literacki, poeta (Strefa literatury/Dwójka)
Wacław Tkaczuk
Wacław TkaczukFoto: archiwum Teatru Polskiego Radia

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Na więcej, na przepadłe" – spór o wiersze Wacława Tkaczuka

- Ze wszystkich cech zawodowych Wacława podkreśliłabym jego profesjonalizm zawodowy, znajomość literatury, a szczególnie poezji - mówiła Bogumiła Prządka, podkreślając, że Wacław Tkaczuk "miał jakiś instynkt do dobrej literatury".

Zmarłego przed miesiącem dziennikarza Dwójki, poetę i przyjaciela wielu poetów, wspominali w audycji również m.in. inni współpracujący z nim dziennikarze czy twórcy. W nagraniu wysłuchamy opowieści o ogromnej erudycji Wacława Tkaczuka ("wiedział chyba wszystko, ale dzielił się tą wiedzą tak, by rozmówcy nie onieśmielać"), o jego "mitycznej obecności" w Teatrze PR i współtworzeniu tego "Teatru Wyobraźni". Nie zabrakło również wspomnień o legendarnej audycji Wacława Tkaczuka "Wiersze z gazet i czasopism" oraz o jego twórczości poetyckiej.

książki1200.jpg
"Wacław Tkaczuk znał wszystkich poetów"

Z nagrań archiwalnych przypomnieliśmy wypowiedzi samego Wacława Tkaczuka – m.in. o jego pracy w radiu czy przyjaźni z Edwardem Stachurą.

***

Wacław Tkaczuk pełnił funkcję sekretarza i wicedyrektora Programu 2 PR, a od 1994 do 2005 roku kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia. Był autorem licznych audycji literacko-dokumentalnych i poetyckich oraz adaptacji radiowych prozy, dramatu i poezji.

Był m.in. laureatem Nagrody Literackiej im. Stanisława Piętaka (1994) za prezentację poezji współczesnej na antenie radiowej, Złotego Mikrofonu (1993) i Nagrody Rady Programowej PR (2004). W 2009 został laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza w kategorii twórczości radiowej.

Wydał trzy tomiki wierszy: "Skrzydło liścia" (1970), "Co z ognia, co z wody" (1977) oraz "Na więcej, na przepadłe" (2013).

*** 

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi:  Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Goście: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Bogumiła Prządka (dziennikarka radiowej Dwójki), Iwona Smolka (krytyk literacki, dziennikarka radiowej Dwójki), Tadeusz Dąbrowski (poeta), Dariusz Pachocki (literaturoznawca)

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 20.00

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Palester, Herling-Grudziński i piekło emigracji

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:00
- Ich korespondencja jest świadectwem tego, jak wielkim złem jest emigracja ludzi kultury. Tych najzdolniejszych i najaktywniejszych, którzy zmuszeni są do życia w niechcianej izolacji – mówiła w Dwójce prof. Violetta Wejs-Milewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elizabeth Bishop. "Obserwacja świata podszyta grozą"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:59
- Wiersz "Zatoka", zadedykowany samej sobie na urodziny, jest dosyć przerażający, ale można go również odczytać jako litanię obrazów - opowiadał o jednym z liryków Elizabeth Bishop Andrzej Sosnowski.
rozwiń zwiń