Donosy na siebie. Polscy pisarze w czasach stalinizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 17:11
W "Strefie literatury" podyskutujemy o tużpowojennych postawach literatów wobec narzuconego komunistycznego ustroju.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Bartek Zyczynski

Artyściwcieniustalina 1200.jpg
Satyra o Stalinie. "Dyktatorowi nie mieściło to się w głowie"

22 lipca w PRL obchodzony był jako święto państwowe. Z tej okazji chcielibyśmy wraz z naszymi gośćmi - prof. Janem Tomkowskim i Piotrem Kitrasiewiczem - porozmawiać o uwikłaniu polskich pisarzy w stalinizm, socrealizm, w potępienie podziemia niepodległościowego.

Czy była to wiara w lewicowe ideały czy zwykły koniunkturalizm, oportunizm, a może strach? Broniewski, Ważyk, Andrzejewski, Borowski, Brzechwa, Szymborska, Miłosz, Konwicki, Woroszylski – listę można mnożyć. Pisarskie debiuty, ale też pisarze doświadczeni, o uznanym dorobku. Dlaczego jednym wybaczyliśmy, a drudzy wciąż zasługują wyłącznie na potępienie? Dlaczego nie mieliśmy polskiego Koestlera i czy w ogóle nastąpiła jakakolwiek próba rozliczenia z tym okresem. A jeśli nie, to dlaczego?
***

Na audycję Strefa literatury w niedzielę (22.07) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński.

jp/mko

Zobacz więcej na temat: stalinizm literatura
Czytaj także

Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Rumel. Poeta pochłonięty przez rzeź wołyńską

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 11:23
- W jego wierszach porusza mnie eklektyzm inspiracji, że w sposób tak mozaikowy tworzą one stop, któremu nie można zarzucić epigonizmu - mówił o twórczości jednego z najsłynniejszych poetów wołyńskich Karol Samsel.
rozwiń zwiń