Palimpsest powstańczy. Pamięć o wydarzeniach roku 1944

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 10:11
- Pierwsza notatka, którą napisałem pokazała się 4 sierpnia w przeddzień wydarzeń, które uważa się za początek rzezi Woli, trwającej według najnowszych badań trzy dni. Ta notatka była prostym odruchem powstałym trochę w kontrze do tego, jak się hucznie obchodzi rocznice godziny "W" – mówił w Dwójce Radosław Wiśniewski, autor książki  "Palimpsest Powstanie".
Audio
  • Spotkanie z Radosławem Wiśniewskim, autorem książki "Palimpsest Powstanie" (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka książki Palimpsest powstańczy
Okładka książki "Palimpsest powstańczy"Foto: materiały prasowe

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Na Kopcu Powstania Warszawskiego na Dolnym Mokotowie zgaszono ogień, płonący tam od 1. sierpnia przez 63 dni. Podtrzymaliśmy jednak jeszcze ten ogień pamięci. Nie jako pożar, jak to ma miejsce w godzinie "W", ale raczej jako żar, który ogrzewa i parzy jednocześnie. Takim żarem jest opublikowana w serwisie Wolne Lektury, a niedługo mająca ukazać się drukiem książka "Palimpsest Powstanie" Radosława Wiśniewskiego.

Na jakim gruncie może wyrosnąć prawdziwie żywa pamięć o powstaniu w drugim powojennym pokoleniu? Co i jak da się pamiętać? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Radosławem Wiśniewskim.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 4.10.2019

Godzina emisji: 21.30

bch/am


Czytaj także

Najważniejsza niemiecka interpretacja Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 18:36
- Mamy do czynienia z pracą, która przecierała pewien szlak mimo tendencyjności w ujęciu tematu - o książce "Powstanie Warszawskie 1944" Hannsa von Krannhalsa mówił w Dwójce prof. Andrzej Chojnowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie oczami literatów

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 18:40
Co wspólnego z literaturą powstańczą ma wiersz Cypriana Kamila Norwida "Aerumnarum plenus"? W jaki sposób wyrażał swoją niejednoznaczną ocenę Powstania Czesław Miłosz? Zapraszamy do słuchania "Strefy literatury".
rozwiń zwiń