Koniec ojcobójstwa? Umberto Eco o zaciętym silniku kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 10:00
- Eco nie umiał się wyzbyć z ciężaru własnej erudycji, gotów był zaprzęgać swoją ogromną umiejętność kojarzenia rozmaitych faktów, nazwisk, myśli dla pointy z góry założonej. Mam wrażenie, że ten esej został napisany pod bardzo wyrazistą i przejmującą konkluzję - o tekście "Na ramionach olbrzymów" mówił w Dwójce dr Michał Mizera.
Audio
  • Dyskusja o tekście Umberto Eco pt. "Na ramionach olbrzymów" (Strefa literatury/Dwójka)
Umberto Eco
Umberto EcoFoto: PAP

Przemysław Stippa 1200.jpg
Fragmenty tomu "Na ramionach olbrzymów"

W audycji "Strefa literatury" przyjrzeliśmy się tomowi wykładów włoskiego pisarza wygłaszanych w latach 2001-2015 na La Milanesiana, jednym z największych włoskich festiwali kulturalnych. W tytułowym eseju Umberto Eco pochyla się nad zjawiskiem, które przez lata było, jego zdaniem, głównym motorem rozwoju europejskiej kultury. Proces ten ucieleśniają mity o Edypie i Saturnie. - Jego zdaniem obecnie przestało działać to, co działało przez wieki, czyli mechanizm zabijania ojców, za pomocą dziadków i odwet ojców na synach, tudzież prewencyjny atak na synów, zanim uderzą. Tak, jakby pisał, że synowie i ojcowie skumplowali się i w związku z tym nie wiadomo, co z tego wyniknie.

Z myślą Eco ostro polemizował dr Ivan Dimitrijević z wydziału Artes Liberales. W audycji dyskutowaliśmy, czy doszło do przerwania dialogu między pokoleniami oraz czego symptomem jest dochodzenie do władzy ludzi pokroju Donalda Trumpa.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: dr Michał Mizera i dr Ivan Dimitrijević z wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 21.30

bch

Czytaj także

Umberto Eco. Wspomnienie o spełnionym humaniście

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 16:06
- Nie przypominam sobie pisarza, który byłby wydawany w Polsce w takich nakładach i taką ilością tytułów reprezentowany. Być może tylko Balzac swego czasu - o zmarłym w tym roku włoskim autorze opowiadała w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
rozwiń zwiń