X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nagroda Literacka im. Herberta. Durse Grünbein: poeta nurkuje w głąb czasu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:35
- Poruszamy się w innym medium, istnieje tam ciągłość czasu i przestrzeni. Poeta może cofnąć się do starożytnego Rzymu, do średniowiecza, a nagle trafi na róg ulicy w Warszawie, który istnieje wczoraj - mówił w Programie 2 Polskiego Radia niemiecki poeta Durse Grünbein, tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Durs Grnbein
Durs GrünbeinFoto: PAP/HERBERT NEUBAUER

Posłuchaj
22:46 Dwójka Strefa literatury 16.10.2020.mp3 Durse Grünbein - laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2020 (Strefa literatury/Dwójka)
Durs Grünbein 1200 PAP.jpg
Durs Grünbein laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

"Dopóki myślę - istnieję. Ty także istniejesz, ponieważ przekazałeś nam swoje myśli" - te słowa skierował do Zbigniewa Herberta laureat nagrody jego imienia. W Warszawie swoje podziękowanie za przyznane mu wyróżnienie Durs Grünbein wygłosił w formie listu adresowanego do autora "Pana Cogito".

Gość Dwójki to jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów niemieckich. Urodził się w 1962 roku w Dreźnie. Pierwszy tom wierszy "Poranki w szarej strefie" wydał w 1988 roku. Jest autorem książek poetyckich, tomów eseistycznych, przekładów Ajschylosa i Seneki. Dla Grünbeina dialog z antykiem jest sposobem pojmowania własnych doświadczeń w świecie przełomu XX i XXI wieku. To, a także głębokie przywiązanie do tradycji, sięganie do skarbów kultury europejskiej, łączy go ze Zbigniewem Herbertem. Jak sam przyznał podczas pobytu w Polsce, twórczość autora "Barbarzyńcy w ogrodzie" uważa za jedną z najważniejszych w drugiej połowie XX wieku. Według niego Herbert wciąż może być duchowym nauczycielem.

Durs Grünbein nigdy nie poznał polskiego poety, ale jak mówił w jednym z wywiadów: "może spotkaliśmy się kiedyś w podróży, na rynku jakiegoś włoskiego miasta, tylko że go nie rozpoznałem".

Autor ceniony w Polsce

Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Zbigniewa Herberta to nie jedyny laur, jaki Durs Grünbein otrzymał w Polsce. Osiem lat temu w Gdańsku przyznano mu tytuł "Europejskiego Poety Wolności". Wtedy też ukazał się jedyny jak dotąd tom wierszy Grünbeina w Polsce - "Mizantrop na Capri" w przekładzie Andrzeja Kopackiego, z którym również rozmawialiśmy w audycji. Znamy także tom esejów niemieckiego autora "Wulkan i wiersz" w tłumaczeniu Jakuba Ekiera.

"Pozostając blisko współczesnego życia, Grünbein wchodzi w żywy kontakt ze sztuką i filozofią. Jego wiersze to dialogi z Seneką, Pascalem, Kartezjuszem" - mówił juror nagrody imienia Herberta Tomasz Różycki.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Durs Grünbein (poeta, laureat Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2020), Andrzej Kopacki (tłumacz)

Data emisji: 16.10.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Poeta nurkuje w głąb czasu". Durs Grünbein laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 17:46
Niemiecki poeta, eseista i tłumacz odebrał 15 września w Warszawie Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta 2020. O swoim rozumieniu poezji, o twórczości Herberta czy o swojej drodze do literatury Durs Grünbein mówił w "Wybieram Dwójkę".
rozwiń zwiń