more_horiz

Żelechów. Małe miasto o wielkiej historii

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:49
- Najstarsze wzmianki o Żelechowie pochodzą z XIII wieku, a o parafii żelechowskiej - z 1325 roku. Prawa miejskie Żelechów posiadał już w 1447 roku, aczkolwiek są przypuszczenia, że było to znacznie wcześniej, czyli tuż po bitwie pod Grunwaldem z 1410 roku - mówił w Dwójce Michał Sztelmach z Ośrodka Kultury w Żelechowie.
Audio
  • Zaginiony zamek Ciołków i inne historie z Żelechowa (Mikrokosmosy/Dwójka)
Ruiny zamku Ciołków w Żelechowie
Ruiny zamku Ciołków w ŻelechowieFoto: Z archiwum Michała Sztelmacha

guzów_pap_1200.jpg
Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

W Żelechowie koło Garwolina (woj. mazowieckie) staraniem lokalnej społeczności oraz archeologów z Polskiej Akademii Nauk odkryto średniowieczny zamek. Była to siedziba rodowa możnowładczego rodu Ciołków. Informacje o jego istnieniu znane były od dawna, ale dopiero nowoczesne technologie pozwoliły na ich potwierdzenie. Podczas prac wykopaliskowych wydobyto na powierzchnię monety, fragmenty ceramiki, okuć, naczyń i innych drobnych przedmiotów.

- Dawniej to było chyba pole orne. Właściciel tej łąki mówił, że zawsze miał problem z wbiciem pala, gdy wiązał krowy. On był świadom, że tu na pewno coś było, jakaś budowla - opowiadał Jan Zduńczyk z Towarzystwa Historycznego Żelechów.

Wiadomość o spektakularnym odkryciu zwróciła uwagę Polski i świata na to malownicze miasto, które ma bardzo bogatą historię. Jaką rolę w bitwie pod Grunwaldem odegrał Andrzej Ciołek, dawny właściciel Żelechowa? Jak przebiegały prace archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia pozostałości po zamku Ciołków? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytył audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Justyna Piernik

Goście: Michał Sztelmach (dyrektor Ośrodka Kultury i twórca strony Dawny Żelechów), Grzegorz Kapczyński i Jan Zduńczyk (Towarzystwo Historyczne Żelechów), Łukasz Bogusz (burmistrz Żelechowa).

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem