more_horiz

Muzeum Tatrzańskie. Esencja tego, co w Zakopanem najpiękniejsze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 12:49
- 130 lat temu zaczątek kolekcji muzealnej stanowiła kolekcja 351 okazów ptaków oraz 54 okazów ssaków wraz z darami ofiarowanymi nam przez dr. Tytusa Chałubińskiego, patrona naszego muzeum. Były to wspaniałe zielniki mchów i roślin naczyniowych zebranych przez niego w Tatrach oraz kolekcja skał tatrzańskich - mówiła w Dwójce Monika Pietraszko-Warchałowska z Muzeum Tatrzańskiego.
Audio
  • Zakopane z perspektywy Muzeum Tatrzańskiego (Mikrokosmosy/Dwójka)
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
Muzeum Tatrzańskie w ZakopanemFoto: pixabay/domena publiczna

Obchodzące w tym roku jubileusz 130-lecia muzeum zawiera w sobie wszystko to, co w Zakopanem najpiękniejsze i najbardziej wartościowe: wspaniałą tatrzańską przyrodę i niepowtarzalną, bogatą kulturę.

W audycji przyjrzeliśmy się historii Muzeum Tatrzańskiego oraz ludziom, którzy je tworzyli od początku działalności aż do dziś. Zawsze to były osoby, dla których Zakopane i Tatry były ważne, ludzie z pasją. Nie mogło zabraknąć takich osób jak Tytus Chałubiński (zajrzeliśmy do magazynów muzeum, gdzie znajdują się np. najstarsze eksponaty z jego kolekcji) i Juliusz Zborowski. Poza tym opowiadaliśmy o współczesnej historii placówki. Zajrzeliśmy do Galerii Hasiora, obejrzeliśmy kolekcję etnograficzną oraz opowiedzieliśmy o miłości do Tatr twórców muzeum.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Monika Pietraszko-Warchałowska, Zbigniew Moździerz, Julita Dembowska, Anna Wende-Surmiak, Bartek Solik i Wojciech Szatkowski

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/bch

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem