more_horiz

Paradoksy Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:00
- Rozpatrywanie obrad Okrągłego Stołu w kategoriach narodowej zdrady wynika z niewiedzy i kierowania się emocjami - mówił "W tyglu kultury" Leszek Moczulski, którego Konfederacja Polski Niepodległej odmówiła jednakże udziału w obradach 1989 roku.
Audio
  • Paradoksy Okrągłego Stołu (W tyglu kultury/Dwójka)
Obrady Okrągłego Stołu
Obrady Okrągłego StołuFoto: PAP/Zbigniew Matuszewski

Zapraszamy do słuchania naszego kanału internetowego "Historia najnowsza - Polska" >>>

- Wtedy nie chcieliśmy podpisywać się pod porozumieniem, które nie wychodziłoby poza ramy istniejącej sytuacji geopolitycznej oraz prawnej konstrukcji PRL-u - wyjaśnił gość Bartosza Panka i profesora Antoniego Dudka. - Wiedzieliśmy, że środowisko Lecha Wałęsy zażąda zbyt mało, ale coś jednak wynegocjuje, więc postanowiliśmy nie przeszkadzać - dodał.

Cytując dokumenty programowe z różnych momentów działalności KPN, Leszek Moczulski dowodzi, że jego ugrupowanie od początku dążyło do porozumienia z władzami komunistycznymi. Tyle tylko, że miał to być tylko przejściowy etap, a nie ostateczny cel, czyli utworzenie niepodległego i demokratycznego państwa polskiego.

Andrzej Celiński, aktywny uczestnik obrad Okrągłego Stołu, przyznał się w Dwójce do obaw, iż władza komunistyczna wykorzysta i oszuka środowisko Komitetu Obywatelskiego. W 1989 roku Jacek Kuroń wprost mówił przecież, że celem PZPR na pewno nie jest oddanie władzy, lecz wzmocnienie się poprzez sojusz z głównym nurtem opozycji. - Jedyną alterantywę stanowiła krwawa rewolucja... - podkreślił gość Dwójki.

Ale też stwierdził, że przy Okrągłym Stole opozycja wynegocjowała wszystko co się dało, nie mając jednakże świadomości, że droga do realnej demokracji okaże się tak krótka...

A jakie znaczenie dla postaw poszczególnych odłamów opozycji miała wiedza na temat przemian w Związku Radzieckim? Dlaczego w 1987 roku papież Jan Paweł II sprzeciwił się kompromisowi pomiędzy władzami PRL a polskim episkopatem? I jaką rolę odegrała w bezkrwawej rewolucji 1989 roku Solidarność Walcząca?

O tym wszystkim rozmawialiśmy w pierwszej odsłonie nowego Dwójkowego cyklu "Ćwierćwiecze". To debaty historyczne w ramach audycji "W tyglu kultury", na które Bartosz Panek i profesor Antoni Dudek zapraszają w ostatni poniedziałek każdego miesiąca.

(mm/kd)

Zobacz także

Zobacz także