Rola Polski w NATO kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 13:00
- Szybko daliśmy się poznać nie tylko jako konsument bezpieczeństwa, ale i jego dostarczyciel - o 20 latach obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim opowiadała w Dwójce dr Beata Górka-Winter.
Audio
Flaga NATO
Flaga NATOFoto: Shutterstock.com

Polska stała się członkiem NATO 12 marca 1999 roku. Dr Beata Górka-Winter wspominała, że w kraju zapanowała wówczas euforia. - Pojawiło się poczucie, że dołączyliśmy do sojuszu wartości. To było potwierdzenie, że znaleźliśmy się we wspólnocie państw zachodnich.

Ekspertka z Centrum Europejskiego UW dodała, że dość szybko Polacy przekonali się, że udział w NATO wymaga zaangażowania. Polscy żołnierze wzięli udział w interwencji sił Sojuszu podczas konfliktu w Kosowie.

W audycji rozmawialiśmy o reakcji Rosji na wstąpienie krajów Europy Środkowo-Wschodniej do NATO, ale też o wkładzie Polaków w rozwój Sojuszu.

*** 

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: dr Beata Górka-Winter (Centrum Europejskie UW)

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 16.45


Czytaj także

Romuald Szeremietiew: Polska potrzebuje kompleksowej strategii obronności

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:12
- Zachód, za zgodę na przyjęcie Polski, Czech i Węgier do NATO, zagwarantował Moskwie, że na terenie Europy Środkowo-Wschodniej nie będzie stałych baz Sojuszu. Nie powstały one do dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 profesor Romuald Szeremietiew, były p.o. szefa i wiceszef MON.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Czaputowicz podziękował Madeleine Albright za zaangażowanie w proces dołączenia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:38
- Przystąpienie Polski do NATO w 1999 r. stanowiło punkt zwrotny dla bezpieczeństwa naszego regionu - ocenił minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania w Warszawie z byłą sekretarz stanu USA Madeleine Albright.
rozwiń zwiń