"Po co ten cyrk?". Wybory parlamentarne na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 18:00
- Z legalistycznego punktu widzenia te wybory są wszystkim potrzebne i Białorusi, i Rosji, i - paradoksalnie - również Zachodowi. Bo co by było, gdyby tych wyborów w ogóle nie było? - wskazała w radiowej Dwójce Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Wybory parlamentarne na Białorusi (Puls świata/Dwójka)
Wybory parlamentarne na Białorusi
Wybory parlamentarne na BiałorusiFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W niedzielnych (17.11) wyborach parlamentarnych na Białorusi o 110 miejsc w Izbie Reprezentantów ubiegało się 513 kandydatów. Mandatu poselskiego nie zdobył żaden kandydat opozycji, choć startowało ich niemal 200. Według oficjalnych danych ogólna frekwencja wyniosła 77,22 proc. Przebieg wyborów skrytykowali zachodni obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Rady Europy, oceniając, że nie spełniały one standardów demokratycznych. 

łukaszenka free 1200.jpg
Serwis specjalny: Raport Białoruś

- Do najważniejszych zastrzeżeń, które mają bardzo duży wpływ na wynik wyborów, należą: zarzut o sztuczne nabicie frekwencji (zgodnie z konstytucją Białorusi, żeby wybory można było uznać za ważne co najmniej 50 proc. uprawnionych do głosowania musi się stawić w punkcie wyborczym) oraz słynne przedterminowe głosowanie. To ostatnie trwało od wtorku do soboty. Nikt nie wie, co się działo z urnami i głosami w tak zwanym międzyczasie. Na obszarach wiejskich, gdzie gęstość zaludnienia nie jest duża, komisje wyborcze podróżują z urnami od domu do domu a kontroli nad tym, co się dzieje z kartami wyborczymi nie ma żadnej - wyjaśniła Anna Maria Dyner i dodała, że wiadomo o co najmniej jednym przypadku, kiedy kandydat opozycji zdobył najwięcej głosów w niedzielę, ale po dodaniu głosów z głosowania przedterminowego okazało się, że i tak nie otrzyma mandatu.

Jaką rolę odgrywa białoruski parlament? Co by się zmieniło, gdyby do Izby Reprezentantów dostali się opozycjoniści? Jak wyglądają obecnie stosunki Białoruś - Unia Europejska i Białoruś- Rosja? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Adrian Bąk

Gość: Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 16.45

kk

Zobacz więcej na temat: Białoruś Adrian Bąk Dwójka
Czytaj także

Hiszpania w klinczu po czwartych wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 10:00
- W Hiszpanii nikt by już nie chciał piątych wyborów w ciągu pięciu lat, to byłoby niekorzystne praktycznie dla wszystkich formacji poza skrajnie prawicową partią Vox - mówił w Dwójce Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny.pl).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dymisja prezydenta Boliwii. Wybuchnie wojna domowa?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 08:21
- Sytuacja w Boliwii jest bardzo napięta, społeczeństwo się podzieliło. Na ulicę wychodzą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Evo Moralesa - mówiła w Dwójce latynoamerykanistka dr Joanna Gocłowska-Bolek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po spotkaniu Trump-Erdogan

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 01:00
Prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Wizyta ta była w "Pulsie świata" punktem wyjścia do rozmowy na temat relacji USA- Turcja oraz Turcja-NATO.
rozwiń zwiń