X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Święto Pracy zepchnięte przez czczenie rosyjskiej potęgi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 22:41
- W ostatnim dziesięcioleciu 1 maja został wyparty przez 9 maja, czyli święto, które kojarzyło się z coraz bardziej peryferyjną dziś Partią Komunistyczną, ustąpiło świętu oręża rosyjskiego, potęgi, heroicznej przeszłości - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Jadwiga Rogoża z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Majowe świętowanie rosyjskiej potęgi (Puls świata/Dwójka)
Na zdjęciu: ćwiczenia przed paradą w rosyjskim Dniu Zwycięstwa (2017 rok)
Na zdjęciu: ćwiczenia przed paradą w rosyjskim Dniu Zwycięstwa (2017 rok)Foto: Degtyaryov Andrey / Shuttterstock. com

Po aneksji Krymu przez Rosję presja na świętowanie 9 maja wyraźnie wzmogła się. - Defilady stały się bardziej tryumfalne, zakrojone na jeszcze większą skalę. Towarzyszy temu otoczka militaryzacji umysłów na wszelkich możliwych poziomach, od kształcenia dzieci i młodzieży, przez estetykę państwową i społeczną - tłumaczyła ekspertka.

Czemu służą huczne wojskowe defilady i podtrzymywanie snu o potędze przez rosyjskie władze? - Ta potęga ma funkcję kompensacji za nie zawsze wysoki poziom życia - wyjaśniała Jadwiga Rogoża. Tymczasem nostalgia za Związkiem Radzieckim jest wyraźna, co pokazują sondaże. - 75 procent Rosjan uważa, że Związek Radziecki to był najlepszy okres w całej historii Rosji. A jednocześnie powrotu do takiego sposobu życia chce 28 procent - wskazywała paradoks.

Zdaniem komentatorki, takie wyniki badań opinii nie są zaskoczeniem. - W życiu codziennym Rosjanie kierują się pragmatyzmem. Po aneksji Krymu w Rosji zapanowała prawdziwa euforia i masowe poparcie dla tej decyzji, a jednocześnie, ponieważ rosyjska waluta staniał dwukrotnie, wszyscy masowo rzucili się do kantorów, żeby kupić dolary - zaznaczyła analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Piotr Pogorzelski

Gość: Jadwiga Rogoża (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 16.45


Czytaj także

5. rocznica śmierci Borysa Niemcowa. "Miał zdolność jednoczenia opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 21:07
- Od samego początku śmierć Borysa Niemcowa była dziwna i nie pasowała do wielu schematów. Podobno wywołała szok nawet u Władimira Putina - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Chimiak z "Ruchu Za Wolną Rosję". Gośćmi audycji był również David Stulik z czeskiej fundacji "Wartości Europejskie", a także Magdalena Juszczyk i Sebastian Zielonka - pasjonaci, którzy zajmują się osobami polskiego pochodzenia w Azji Centralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM: Rosja będzie zarządzana bardziej centralnie

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 22:00
- Zmiany prawne, które właśnie zostały przeprowadzone w Rosji spowodują, że Rosja będzie zarządzana bardziej centralnie niż do tej pory - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Legucka z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych
rozwiń zwiń