Günter Grass: literatura uczy Niemców czujności

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 20:00
- W 1945 roku do końca wierzyłem w zwycięstwo Niemiec. Porażka zmusiła nas do zajęcia się własną przeszłością. Niemieccy pisarze nie mieli innego wyboru - mówił zmarły przed kilkoma dniami Noblista.
Audio
  • Rozmowa z Günterem Grassem. Rozmowa o Günterze Grassie. Pożegnanie... (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Gnter Grass w dniu otrzymania literackiej Nagrody Nobla w Sztokholmie (1999 r.)
Günter Grass w dniu otrzymania literackiej Nagrody Nobla w Sztokholmie (1999 r.)Foto: PAP/EPA/GUNNAR ASK SWEDEN OUT

- Paradoksalnie zwycięstwo może w pewien sposób ogłupiać. Na przykład Francja i Wielka Brytania do tej pory nie rozliczyły się z bagażu kolonializmu - zwracał uwagę Günter Grass w wywiadzie, który udzielił Hannie Marii Gizie w 2006 roku.

- Porażka nauczyła Niemców ogromnej czujności na wszelkie przejawy prawicowego radykalizmu. I dotyczy to nie tylko mojego pokolenia. Przecież bunt generacji lat 60. skierowany był właśnie przeciwko milczeniu rodziców - argumentował pisarz. - Literatura odgrywa w tym przekazywaniu pamięci ogromną rolę - podkreślił.

Głęboko zaangażowany w historię swojego narody Günter Grass był jednak zdecydowanym krytykiem zjednoczenia Niemiec po 1990 roku...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Halina Stasiak (germanistka, tłumaczka), prof. Stefan Chwin (historyk literatury, pisarz), Robert Gliński (reżyser filmowy i teatralny)

W archiwalnym nagraniu: Günter Grass

Data emisji: 15.04.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/tj

Czytaj także

Günter Grass nie żyje. Laureat Nagrody Nobla zmarł w wieku 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 20:35
Günter Grass znany jest przede wszystkim dzięki tak zwanej Trylogii Gdańskiej, złożonej z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapobiegam zapominaniu". Zmarł noblista Günter Grass

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 23:00
W wieku 87 lat zmarł Günter Grass, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., autor m.in. głośnej powieści "Blaszany Bębenek". Posłuchaj nagrań poświęconych pisarzowi oraz fragmentu wywiadu, jakiego udzielił Dwójce w 2006 roku.
rozwiń zwiń