Dekret Bieruta. Od szybkiej odbudowy po mapę roszczeń

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 19:00
70 lat temu na mocy tzw. dekretu Bieruta grunty na obszarze Warszawy, w jej w przedwojennych granicach, przeszły na własność gminy. Skutki tego dokumentu odczuwamy do dziś.
Audio
  • Dekret Bieruta. Od szybkiej odbudowy po mapę roszczeń (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bolesław Bierut. Fragment zdjęcia umieszczonego w książce Sześcioletni plan odbudowy Warszawy z 1950 r.
Bolesław Bierut. Fragment zdjęcia umieszczonego w książce "Sześcioletni plan odbudowy Warszawy" z 1950 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

- To był bardzo ważny element przyspieszenia odbudowy stolicy – zwracał uwagę na pozytywne aspekty dekretu z 1945 roku Grzegorz Buczek. Jednak, jak podkreślał, prawo nacjonalizacyjne sprzed 70 lat jest dziś źródłem poważnych problemów dla stolicy, przyczyną niepodejmowania istotnych dla miasta decyzji.

Czy dekret Bieruta powinien być zniesiony? Jak pogodzić interesy planistów, właścicieli znacjonalizowanych gruntów i samych mieszkańców kamienic będących przedmiotem sporów? Poza tym w audycji o dzisiejszym "zbyt nabożnym stosunku do prawa własności" oraz o problemach w definiowaniu tego, co jest nieruchomością publiczną (szkoła), a co nią już dla niektórych nie jest (szkolne boisko…).

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Grzegorz Buczek (architekt, urbanista), Leszek Wiśniewski (stowarzyszenie Miasto jest Nasze), Michał Krasucki (historyk sztuki z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Warszawie)

Data emisji: 26.10.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Czytaj także

Żymierski. Żołnierz, złodziej, szpieg, marszałek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 13:00
– Moim zdaniem Michał Żymierski był człowiekiem, który nie kierował się motywacjami ideowymi. Korzystał po prostu z okazji – mówił dr Piotr Gontarczyk z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilecki. Od kresowego raju do piekła Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 13:30
- Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej - mówił o legendarnym rotmistrzu Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Gierek. Dyktator, który rozmawiał z ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 21:00
– W krajach demokratycznych nauczył się, że kontakty z ludźmi są ważne. Komuniści zwykle ignorowali takie gesty – mówił historyk prof. Jerzy Eisler.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Gomułka - szkic do portretu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 16:00
W "Notatniku Dwójki" przedstawiliśmy sylwetkę polityka, który wbrew wizerunkowi ciamajdy był bezwzględnym i cynicznym przywódcą.
rozwiń zwiń