X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Maciej Englert: jedyną wadą Krzysztofa Zaleskiego była niecierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:00
- Był człowiekiem teatru bardzo skrupulatnym. Tak długo oglądał swoje przedstawienie i tak długo je poprawiał, że w końcu zaczynał je skracać, bo tracił cierpliwość do dalszych zmian – mówił w Dwójce znany reżyser.
Audio
  • Teatralne dziedzictwo Krzysztofa Zaleskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krzysztof Zaleski
Krzysztof ZaleskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Krzysztof Zaleski 1200.jpg
Krzysztof Zaleski. Wspomnienia byłego dyrektora Dwójki

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o spektaklach Krzysztofa Zaleskiego, które w znaczący sposób zapisały się w historii polskiego teatru. Ten znakomity reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny, a także dyrektor radiowej Dwójki i Teatru Polskiego Radia obchodziłby 3 września 70. urodziny. W okresie studenckim pretendował do katedry naukowej w Instytucie Badań Literackich, jednak dość wcześnie wraz z przyjaciółmi stworzył spektakl, który znacząco zmienił jego plany. - Krzysztof na pewno trafiłby do teatru, bo nie miał temperamentu historyka literatury. Nudziło go to, a teatr bardzo szybko okazał się jego żywiołem - wspominał znakomitego reżysera Adam Ferency.

"Ślub" Witolda Gombrowicza, którym Zaleski debiutował w Kole Naukowym warszawskiej PWST w 1974 roku, zachwycił krytykę, choć był spektaklem studenckim. "W Gombrowiczu fascynowało mnie wykorzenienie, to że on nie może się zidentyfikować ze swoją przeszłością. Ja podobny miałem problem, o tym, starałem się opowiedzieć, że właściwie nie wiedziałem, kim jestem. (…) Dość wcześnie fascynował mnie »Ślub«, swoista parafraza »Hamleta«, jako tekst o kimś, kto poszukuje swojej tożsamości, kto przychodzi do swojego domu i tam już nie ma ojca i matki, tylko jacyś ludzie, którzy są karykaturami ojca i matki. Cały ten świat jest zepsuty i on stara się w tym świecie wywołać jakiś porządek" – tak po latach reżyser wspominał swoją fascynację "Ślubem".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej teatralnej działalności Krzysztofa Zaleskiego.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Maciej Englert (reżyser), Adam Ferency (aktor)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 17.30 

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co przynosi "Niespodzianka"? Ruszył cykl "Polski w Dwójce"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 19:00
- Ten dramat stanowi przełomowy moment w twórczości Karola Huberta Rostworowskiego - przypominała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, opowiadając o "Niespodziance", która zainicjowała cykl "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Sławomir Mrożek znaczy dziś dla teatru?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 16:50
15 sierpnia minęło 5 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów, a także prozaika i rysownika. W audycji zastanowialiśmy się, jak współcześnie odbierana jest jego twórczość.
rozwiń zwiń