X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kiriłł Sieriebriennikow - gwiazda Miedwiediewa, ofiara Putina?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 08:00
W 2011 roku, po spotkaniu ówczesnego prezydenta Miedwiediewa z artystami wydawało się, że zaproponowana przez młodego-gniewnego Kiriłła Sieriebriennikowa "Platforma" da asumpt do ożywienia rosyjskiego środowiska artystycznego. Miedwiediew był zachwycony, jego następca, Putin, mniej.
Audio
  • Kiriłł Sieriebriennikow - gwiazda Miedwiediewa, ofiara Putina? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kiriłł Sieriebriennikow
Kiriłł SieriebriennikowFoto: PAP/Artyom Geodakyan

Ideą platformy było połączenie w sobie różnych dziedzin sztuki, nie tylko teatru, ale również sztuki filmowej, muzealnej i tego, co wiąże się z teatrem ulicznym. - Ten pomysł miał wprowadzić kulturę w XXI wiek, łącząc dorobek tych wszystkich dziedzin kultury, które można przedstawiać młodemu pokoleniu np. za pomocą internetu - tłumaczył Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

Miedwiediew jako zwolennik nowych technologii, był zaciekawiony koncepcją Sieriebriennikowa. Po spotkaniu obu panów media rozpisywały się o planowanej przez prezydenta modernizacji kultury. - To niesamowite, ile osób i twórców przewinęło się przez "Platformę". Oni się tam wspólnie wychowywali i uczyli "nowej sztuki". Dziś stanowią trzon kultury rosyjskiej - mówi Agnieszka Lubomira-Piotrowska.

Niestety problemy zaczęły się pojawiać w momencie, gdy Putin ponowie objął władzę w Rosji. Obywatele domagali się zmiany w życiu politycznym, praw człowieka i wolności słowa. W 2014 roku do głosu dochodzi przemysł propagandowy i zaczynają pojawiać się produkcje m.in. o Kremlu i cała seria książek, które tłumaczą historię "po putinowsku". 

- Niezależne placówki kulturalne, w tym "Platforma" zaczęły odczuwać presję władzy i tego, że są niepotrzebne. Pojawiają się odezwy artystów, środowisk intelektualnych i opozycji w obronie Sieriebriennikowa. Padają stwierdzenia, że jest to proces polityczny, ale nigdzie nie ma konkretnego przykładu, za co Sieriebriennikowa i jego ludzi dotknęła zemsta - ocenia Maciej Jastrzębski.

W efekcie Sieriebriennikow odsiaduje w areszcie domowym karę więzienia za rzekome malwersacje finansowe. Niemniej cały czas pracuje, przygotowując kolejne premiery, między innymi dla teatrów operowych w Zurychu czy Hamburgu. Jaką przyszłość ma przed sobą zamknięty w 44-metrowym mieszkaniu reżyser? 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jakub Kukla 

Goście: Agnieszka Lubomira-Piotrowska (tłumaczka literatury rosyjskiej), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie)

Data emisji: 11.02.2019

Godzina emisji: 17.30

kb/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"»Niemiłość« to film o Rosjanach, którzy śnią cudzy sen"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 20:00
- Jego bohaterami są reprezentanci rosyjskiej klasy średniej, którzy chcieliby żyć życiem takim, jak na Zachodzie - mówił w Dwójce krytyk Łukasz Adamski, uczestnik dyskusji o najnowszym filmie Andrieja Zwiagincewa. 
rozwiń zwiń