X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak skomponować miasto na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 19:00
- Nie tyle długa lista kłopotów stanowi wyzwanie dla współczesnych miast, ale to, że problemy się zazębiają i trzeba się z nimi zmagać jednocześnie. To stwarza niezwykle złożone systemy, którymi nie potrafimy jeszcze zarządzać - mówiła w Dwójce  prof. Ewa Rewers.
Audio
  • Rozmowa o książce Jonathana F.P. Rose'a pt. "Dobrze nastrojone miasto" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki na tel miasta
Okładka książki na tel miastaFoto: Pixbay/Free-Photos

Według prognoz w połowie XXI wieku na Ziemi będzie żyło prawie dziesięć miliardów ludzi, z czego osiemdziesiąt procent w miastach. Jak wobec tego powinny zmieniać się metropolie? Jonathan F.P. Rose, deweloper, urbanista i producent muzyczny, założyciel Gramavision Records przedstawia w książce "Dobrze nastrojone miasto" swoją wizję idealnego, to znaczy doskonale zharmonizowanego, miasta.

Odwołując się do historii cywilizacji oraz dzisiejszej sytuacji wielu miast, postuluje ich 5 podstawowych cech: spójność, cyrkularność, odporność, wspólnota i współczucie. Na ich podstawie proponuje konkretne rozwiązania dotyczące między innymi infrastruktury, ekologii oraz budowania relacji społecznych.

Czy jego propozycje są możliwe do zrealizowania? W audycji postulaty Rose'a rozważaliśmy w kontekście polskich miast. Urbanista Marek Sawicki mówił m.in. o problemie rozlewania się ośrodków miejskich, ale też o sposobach rozwiązywania konfliktów między władzami i mieszkańcami. Z kolei prof. Ewa Rewers przytoczyła przykłady różnic w podejściu do miasta między warszawiakami i gdańszczanami.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Ewa Rewers - kierowniczka Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, filozofka i teoretyczka kultury oraz z Marek Sawicki – urbanista

Data emisji: 6.03.2019

Godzina emisji: 17.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trzeba budować świadomość na temat ładu w przestrzeni"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 10:30
- Przez wiele lat w Polsce panowało myślenie, że najważniejsza jest wolność budowlana i inwestycyjna. Z drugiej strony jednak trzeba pilnować ładu przestrzennego – powiedział Bolesław Stelmach, pełniący obowiązki dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Megamiasto z czterech państw Bloku Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:03
- Chodziło mi o zestawienie kadrów z różnych miast. Odwołanie się do tego, co jest podobne w Pekinie, Moskwie, Warszawie czy Berlinie - opowiadał w Dwójce Marek M. Berezowski, autor książki fotograficznej pt. "Citymorphosis".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Mały Berlin. Spacer po gdańskim Wrzeszczu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:00
- Ulica Wajdeloty, na której mieszkałam, wygląda bardzo berlińsko. Otworzyły się małe knajpki, salony usługowe, są też artyści. To jest dzielnica, poza obręb której niekoniecznie trzeba wychodzić, bo tutaj wszystko jest - mówiła o gdańskim Wrzeszczu artystka Anna Witkowska.
rozwiń zwiń