Wizerunek polskiego Kościoła. Jak i dlaczego się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 18:00
- Postrzeganie Kościoła przez Polaków ulega zmianie podobnie jak postrzeganie i rozumienie świata, komunikowania się i percepcji mechanizmów społecznych. Do głosu dochodzą kolejne pokolenia, które zupełnie inaczej niż poprzednie funkcjonują w świecie czerpiącym informacje i wzorce z internetu – mówiła w Dwójce prof. Monika Przybysz.
Audio
  • Czy wizerunek polskiego Kościoła jest w kryzysie? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Skitterphoto

Goście audycji zastanawiali się, jak przemiany społeczne wpływają na postrzeganie Kościoła i jaki związek ma z tym współczesna laicyzacja.

- Zmiany w postrzeganiu Kościoła, jego misji i roli w świecie związane są również ze zmianą narracji, jakiej dokonał papież Franciszek. On kształtuje widzenie Kościoła jako tego wychodzącego do poranionych, do znajdujących się poza nim lub na jego obrzeżach. To wszystko jest bardzo bliskie ludziom świeckim i to się bardzo podoba. Przekładanie takiego widzenia Kościoła Powszechnego na nasz polski często wypada dla tego drugiego niekorzystnie – przekonywała w audycji prof. Monika Przybysz.

Czy przeciwstawianie nauczania papieża Franciszka polskiemu Kościołowi jest jednym z narzędzi laicyzacji? Jaki wpływ ma selektywne i niekorzystne ukazywanie Kościoła na kształtowanie powszechnego postrzegania jego wizerunku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: prof. Monika Przybysz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Tomasz Krzyżak (publicysta "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/jp

Czytaj także

Tomasz Herbich: mesjanizm wciąż będzie w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 17:36
- Mesjanizmy są w naszej tradycji mocno ugruntowane, a zarazem dostarczają odpowiedzi na pewne bardzo istotne pytanie - mówił Tomasz Herbich o żywotności dobrze znanej z historii idei polskiego mesjanizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Samobójstwo Europy" wg Rémiego Brague'a

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 17:00
- To mocna teza, ale być może żyjemy w takich czasach, w których takie tezy trzeba stawiać - oceniał prof. Marek Aleksander Cichocki myśl francuskiego filozofa o wyczerpywaniu się w społeczeństwach Starego Kontynentu europejskich tradycji.
rozwiń zwiń