Recepta na życie. Jak jej szukać i czy można ją znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 12:10
- W branży księgarskie istnieje tzw. reguła 18. miesięcy dotycząca poradników życiowych. Mówi ona, że jeśli ktoś kupił właśnie taką książkę, to znaczy, że już wcześnie kupił podobną i kupi kolejną. Wynika to stąd, że poradniki mają zapełnić pustkę w życiu, ale skazane są na porażkę – mówił w Dwójce o. Jacek Prusak.
Audio
  • Czy nauka i kultura znają odpowiedź na pytanie, jak żyć? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

W audycji szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, która ze współczesnych dziedzin jest nam w stanie powiedzieć, jak mamy żyć.

- Wszyscy chcą być szczęśliwi i ze szczęścia uczynili cel życia ale nie wiedzą, jak je osiągnąć. Poradniki mają być taką autostradą do szybkiego osiągnięcia czegoś, co w pewnym sensie jest niedefiniowalne, a uznawane za niebo na ziemi. To takie bardzo konsumenckie podejście do życia - powiedział o. Jacek Prusak.

Czy odpowiedzi na pytanie, jak żyć udzieli nam nauka? A może oczekujemy tego od kultury? Czy jest to wówczas pytanie o wzorce dobrego życia, które się pojawiają w kulturze masowej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: Piotr Stankiewicz (pisarz) i o. Jacek Prusak

Data emisji: 23.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"W kulturze natychmiastowej satysfakcji nie ma czasu"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 19:00
- W społeczeństwie usług on-demand panuje poczucie jednej wielkiej stopklatki. Nie mamy naturalnego porządku dnia i nocy, możemy np. oglądać filmy albo zamawiać jedzenie, o której chcemy, brakuje zewnętrznych ram - mówiła w Dwójce medioznawczyni dr Kamila Tuszyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kradzież intelektualna a cywilizacyjny rozwój

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 18:00
- To zjawisko nie ma początków w XX czy w XIX wieku, choć historia kradzieży przemysłowej czy intelektualnej na wielką skalę pewnie nie mogła się wydarzyć we wcześniejszej epoce – mówił w Dwójce Alek Tarkowski, socjolog.
rozwiń zwiń