X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Pierwsze rządy wolnej Polski, czyli gry i zaułki władzy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 18:03
- Trzydzieści lat to dobra perspektywa do opisywania głębokiego przełomu w naszej historii. To właściwie dopiero początek tego opisywania. Moja książka jest jedną z pierwszych, które w klasycznym kanonie historycznym, w oparciu o źródła archiwalne i relacje próbują opisać to, co działo się po 1989 roku - mówił w Dwójce prof. Antoni Dudek.
Audio
  • Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem o jego najnowszej książce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Na ponad sześciuset stronach swojej najnowszej publikacji zatytułowanej "Od Mazowieckiego do Suchockiej" prof. Antoni Dudek przypomniał historię czterech pierwszych rządów solidarnościowych: Tadeusza Mazowieckiego, Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego oraz Hanny Suchockiej. Dwa z tych rządów, Mazowieckiego i Olszewskiego, z zupełnie innych powodów, do dziś wzbudzają emocje, do dziś dzielą w opiniach Polaków.

- Moja książka pokazuje, że pewne procesy biegną cały czas i nie mamy do czynienia z radykalną zmianą. Te cztery rządy tworzą pewna kontynuację. Ludzie pamiętają inflację i plan Balcerowicza, po którym zapełniły się sklepowe półki. Mało kto jednak pamięta, że po demnominacji, jeden dolar wart był 95 groszy. Albo to, że gdy Rosjanie chcieli rozpocząć rozmowy na temat wycofania swoich wojsk z Polski, rząd Mazowieckiego tego tematu nie podjął - powiedział gość audycji.

Lata 1989-1993 to bez wątpienia w najnowszej historii Polski czas szczególny. Czas, w którym Polska odzyskiwała swoją podmiotowość, przechodziła niezwykłą transformację gospodarczą, usuwała ze swego terytorium obce wojska. To czas formowania się partii politycznych i nowych elit, wolnych wyborów, czas strajków ekonomicznych i… czas, w którym brak jednego posła podczas głosowania doprowadził do upadku rządu.

Dlaczego Tadeusz Mazowiecki tolerował ludzi PZPR? W którym momencie i dlaczego Lech Wałęsa chciał zostać premierem? Który z posłów zgłosił wniosek o przeprowadzenie lustracji? Dlaczego Solidarność zwróciła się przeciw rządowi Hanny Suchockiej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 11.09.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czerwiec '56. "Robotnicy uwierzyli, że władza chce ich wysłuchać"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:00
- Atmosfera odwilży 1956 roku sprawiła, że poznańscy robotnicy zaczęli domagać się dobrej organizacji pracy i wyższych zarobków. Zgłosili też 5 tysięcy poprawek do planu gospodarczego i zażądali zwrotu bezprawnego podatku. Dostali puste obietnice - mówił prof. Stanisław Jankowiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń